trakų 
istorijos 
muziejus
Renginiai, naujienos

Trakų Salos pilyje šviesos sugrąžtai: muzikos ir šviesos misterijos!

Trakų Salos pilyje šviesos sugrąžtai: muzikos ir šviesos misterijos!

Trakai, 2022 m. gruodžio 05 d.

Š. m. gruodžio 13-ąją, tamsiausiu metų laiku, Trakų istorijos muziejus kviečia į įstabiąją Trakų Salos pilį tradiciškai apsigaubti šviesos ir šilumos skraiste kartu švenčiant Šv. Liucijos – Šviesos dieną. Šventinei simbolikai įprasminti žiūrovai kviečiami kartu dalyvauti kultūrinio vyksmo šviesoje: mėgautis Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokinių koncertu, Anykščių Kultūros Centro istorinio šokio studijos „Baltoji Pavana“ stebinančiais šokių pasirodymais, žavėtis priešpilio erdvėje teminėmis šviesų iliuminacijomis. Renginio metu vyks Tarptautinio exlibrisų konkurso „Lietuviškoji gotika: Trakų estetikos ir fenomeno refleksijos“ laureatų apdovanojimai ir kitos širdžių šilumą atliepiančios veiklos.

Gruodžio 13-oji reikšminga ir tradiciniame metų cikle, ir savo kultūrine atmintimi - tądien minima Šv. Liucijos diena. Tai III-IV amžių sandūroje Sirakūzuose gyvenusi mergelė, neišsižadėjusi krikščionybės nei grasinama atiduoti į gėdos namus, nei deginama ugnimi, žudoma kalaviju. Iš šventosios legendos buvo sureikšminta tyrumo ir ugnies simbolika, taip reikalinga šio meto gamtos nykimo slegiamam žmogui. Šiandien Šv. Liucijos švente džiaugiasi visos tautos, gyvenančios Baltijos jūros skalaujamose šalyse, o jos vardas kilęs iš lotyniškojo žodžio lux – „šviesa“. Viduramžių paslaptis saugančios Trakų Salos pilies erdvės ir specialiai šiai datai parengta programa leis pasijusti įkvėptiems minėtinos šventės dvasią.

Šv. Liucijos dienai skirtą renginį iškilmingai atidarys Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokiniai šventiniu koncertu. Programoje skambės F. Šuberto, A. Piazzolla, C. Debussy, N. Milstein, R. Gliero ir kitų kompozitorių kūriniai. Simboliškai Šviesos dieną vyks Tarptautinio exlibrisų konkurso „Lietuviškoji gotika: Trakų estetikos ir fenomeno refleksijos“ laureatų apdovanojimai. Konkurso pavadinimas atskleidžia viduramžių meno esmę tarp šviesos ir šešėlių, tarp sklindančio spindulio ir jo atspindžio, tarp valdančios niūrios askezės ir estetinių pajautų. Natūralią šviesą, atsispindinčią nuo raižytų skulptūrų paviršių ar sklindančią pro bažnyčių ir katedrų vitražus, viduramžių teologai prilygino dieviškajai šviesai. Trakuose esančio paveldo klodų savotiškas gotikinis santūrus didingumas lai tampa šviesoje besimaudančio gyvenimo įvaizdžio atspindžiu.

Vakaro programą pratęs žmogaus dvasią ir jausmus atskleidžiančiais šokiais ypatingi svečiai iš Anykščių - istorinio šokio studija „Baltoji Pavana“. Įspūdingų kostiumų spindesys, XV – XVI a. harmoningas garsų ir dermių skambėjimas, dažnai palydimas įstabių Viljamo Šekspyro ir to laikmečio sonetų, Renesanso ir renesansiškos dvasios kūrėjų eilių, kiekvienam sužadins ypatingas pajautas. Įspūdį stiprins teminės šviesų instaliacijos Trakų Salos pilies priešpilyje, kuriomis bus galima gėrėtis iki vidurnakčio.

Šiltoms švieselėms įsižiebus, muzikinėms pašvaistėms nuskambėjus, pamąstysime apie tai, ką paleisime ir paliksime besibaigiantiems metams, už ką turime padėkoti, su kokiomis viltimis pasitiksime Naujuosius Metus. Trakų istorijos muziejus linki sugrįžtančios šviesos pajautos širdyse ir Jūsų namuose!

Švęsti kviečiame –

Gruodžio 13 d. (antradienį), Trakų Salos pilyje (Karaimų g. 43C, Trakai)

Šventinė programa Trakų Salos pilies menėje nuo 17.30 val. iki 19.00 val.

Šviesų instaliacijos pilies priešpilyje veiks 19.00–00.00 val.

Parengė: Kristina Stankevičienė, Kultūrinės veiklos skyriaus vedėja

El. p. kristina.stankeviciene@trakaimuziejus.lt

Tel. nr. +370 690 90045

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika