Gruodžio 6 d., penktadienį, 15.30 val. Trakų Salos pilyje vyks parodos „Iš Kalėdų eglutės žaisliukų istorijos“ atidarymas. Parodą, skirtą pristatyti dovanų gautą kalėdinių žaisliukų kolekciją, organizuoja Trakų istorijos muziejus.
„Pasitikdamas vieną gražiausių metų šventę – Šventas Kalėdas – Trakų istorijos muziejus turi kuo didžiuotis: šių metų vasarą gavome puikią dovaną – architekto Gintauto Vyšniausko (1958–2016) ir jo žmonos žurnalistės Editos Mildažytės sukauptą unikalią kalėdinių žaisliukų ir papuošimų kolekciją, – sako Irena Senulienė, parodos kuratorė, Trakų istorijos muziejaus rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėja. – Siekdama pagerbti amžinybėn iškeliavusio vyro atminimą, E. Mildažytė padovanojo kolekciją muziejui.“
Kolekciją sudaro 1253 kalėdiniai papuošimai, iš jų: 1072 kabinami ir prisegami eglutės žaisliukai bei 181 įvairių formų ir spalvų dekoracijos, girliandos, žvakutės ir jų laikikliai, šaltosios ugnelės. Parodoje eksponuojama daugiau kaip 600 praeitį menančių eglutės žaisliukų ir dekoracijų iš stiklo, karoliukų, popieriaus ir kitų medžiagų, pagamintų Vakarų Europoje, Rusijoje, Ukrainoje, Lietuvoje.
Seniausi kolekcijos stikliniai žaisliukai pagaminti daugiau nei prieš šimtą metų, XX a. pradžioje, Vokietijoje. Ten XIX a. viduryje pradėti gaminti pirmieji klasikiniai stikliniai burbulai Kalėdų eglutei puošti. Vėliau atsirado žmonių, gyvūnų, augalų ir įvairių daiktų formų žaisliukai. Iš Vokietijos Kalėdų eglutės puošimo paprotys paplito kitose Europos šalyse, taip pat ir Lietuvoje.
Ypatinga kolekcijos dalis – lietuviški žaislai iš stiklo šiaudelių, tarpukariu gaminti Kaune. Su trapiais tarpukario kalėdiniais artefaktais kontrastuoja naujametinė sovietmečio atributika: naro kostiumai, raketos, žvaigždės, Kremliaus laikrodžiai, Seniai šalčiai, snieguolės…
Laikui bėgant, keitėsi medžiagos iš kurių buvo gaminami žaisliukai ir jų tematika. Nors žaisliukams gaminti iki šiol tebenaudojamas stiklas, tačiau daugiausia žaisliukų dabar – iš plastiko, taip pat medžio, metalo, keramikos. Kuriami kalėdiniai papuošimai iš vilnos, karoliukų, siūlų ir begalės kitų medžiagų. Parodoje šiuolaikiniams žaisliukams skirta atskira vitrina, kurioje eksponuojami stikliniai žaisliukai iš JAV, Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos. Išskirtinis eksponatas – meistro dekoruotas žaisliukas, pagamintas Afganistane.
Parodos rengėjai tikisi, kad ši ekspozicija paskatins mažuosius parodos lankytojus ir jų tėvelius pamąstyti apie gražias Kalėdų eglučių puošybos tradicijas ir jų prasmę.
Rengiamas spaudai parodos katalogas „Iš Kalėdų eglutės žaisliukų istorijos“ bus devintas leidinys iš serijos „Muziejaus rinkiniai“, pristatančios muziejaus kolekcijas.
Trakų Salos pilyje paroda veiks iki 2020 m. sausio 13 dienos.