trakai 
history 
museum
Exhibitions

Vilniaus krašto bažnyčios

Vilniaus krašto bažnyčios

Š. m. balandžio 12 d. 16 val. Trakų Salos pilies vakariniuose kazematuose atidaroma fotomenininko Sauliaus Paukščio paroda „Vilniaus krašto bažnyčios“. Visuomenei pristatomas 50-ies Vilniaus ir Vilniaus krašto bažnyčių atvaizdų, atspaustų Van Dyke technologija, rinkinys. Eksponuojami darbai atlikti 2018 m. vėlyvą rudenį–2019 m. žiemą. Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus.

Van Dyke brown fotografinė technologija pavadintą olandų tapytojo Antonio van Deiko (orig. Antoon Van Dyck, 1599–1641) garbei. Ji apima drobės padengimą geležies amonio citratu, vyno rūgštimi ir sidabro nitratu, tada apšviečiant jį ultravioletine šviesa. Sukurtas ir atspaustas užbaigtas vaizdas turi ypatingą rudą atspalvį, skirtingai nuo kitų foto spausdinimo metodų, jam išryškinti nereikia tamsos. Šį foto atvaizdo kūrimo procesą Vokietijoje 1895 m. patentavo Arndt ir Troost. Iš pradžių jis buvo vadinamas daugybe skirtingų pavadinimų, pavyzdžiui, sepijos arba rudaspalve spauda. Ant itin švaraus rankų darbo popieriaus gaunami atvaizdai labai faktūriniai, subtilūs ir išraiškingi. Kiekvienas toks atspaudas – vienetinis ir unikalus, o popieriaus faktūra priartina atspausta vaizdą labiau prie grafikos nei prie fotografijos Itin įspūdingai atrodo architektūrinės kompozicijos – išryškėja architektūrinių elementų kontrastai, faktūros, daugiaplanių struktūrų šešėliai.

Pastaruoju metu šią techniką itin pamėgo žinomas fotografas, įvairių meninių judėjimų ir akcijų dalyvis, Saulius Paukštys (g. 1964 m.) – kritikų vertinamas kaip vienas iš postmodernizmo pradininkų Lietuvos meninėje fotografijoje, formaliai priskirtinas fotografų konceptualistų arba socialinio peizažo kartai, debiutavusiai XX a. 9 dešimtmečio pirmoje pusėje ir viduryje. Parodose dalyvauja nuo 1983 metų, įvairių meninių judėjimų ir akcijų dalyvis. Fotomenininkas 1989 m. buvo vienas pagrindinių organizatorių rengiant pasaulio lietuvių fotografijos parodą, skirtą fotografijos atsiradimo 150-osioms metinėms. Paminklo Frank‘ui Zappa‘ai sumanytojas, 1996 m. Vilniuje ir 2010 m. Baltimorėje, JAV, paminklų John‘ui Lennon‘ui (2015 m., Vilniuje) ir Kazimierui Simonavičiui (2018 m., Vilniuje) iniciatorius ir prodiuseris. 1990–2000 m. dirbo Vilniaus dailės akademijoje mokymo meistru, vėliau – dėstytoju. Buvo vienas iš Fotografijos ir videomeno katedros kūrėjų. Dailininkas yra surengęs parodų Lietuvoje: Šiuolaikinio meno centre, Nacionalinėje dailės galerijoje ir kitur, Lenkijoje, Ukrainoje, Kazachstane, Kirgizijoje, JAV, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje. Menininko darbai yra saugomi Lietuvos muziejuose, Nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje, privačiose kolekcijose. S. Paukštys yra Lietuvos Fotomenininkų sąjungos narys.

Kviečiame patyrinėti ir pasigrožėti Van Dyke technologija sukurtais Sauliaus Paukščio atspaudais, atskleidžiančiais Vilniaus miesto ir Vilniaus apylinkių grožį. Parodos vaizduose persipynusi praeitis, senovinė technologija, senoji archajiška architektūra ir dabartis: fotografavimo momentas, dabarties detalės, patenkančios į kadrą – visa tai – sukonstruoja unikalų vaizdą, kuris turi ir istorinio vyksmo užtaisą ir fotografijai būdingą dabarties liudijimo, unikalaus laiko momento „užkonservavimo“ faktą.

Paroda veiks iki 2019 m. gegužės 15 d., vėliau bus eksponuojama Medininkų pilyje.

trakai 
istorijos muziejus

Opening Hours

March, April,
October, November
II-VII 10:00 – 18:00

May – September
I – VII 10:00 – 19:00

December-February
III – VII 10:00 – 18:00

contacts

Tel:+370 528 55297
Company code: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

solution

© 2020 Trakai Island Castle Museum
Privacy Policy