trakai 
history 
museum
Exhibitions

Paroda. EKSKURSANTAI

Paroda. EKSKURSANTAI

2023 m. Trakų istorijos muziejus mini savo veiklos 75-metį. Šis muziejus, kaip veikianti institucija, keitėsi ir evoliucionavo taip, kaip ir pati Lietuva: kadaise buvę valdomi režimo, tapę istorinių manipuliacijų ir politinės propagandos įrankiais, jau daugiau nei tris dešimtmečius muziejai keliauja kita, vertybinio kompaso rodoma kryptimi.

Ekskursantų polinkis susipažinti su vietos kultūra ir paveldu daro muziejus svarbiais lankytinų vietų objektais. Dar iki „įmuziejinimo“ Trakų pilys buvo atvykstančiųjų svečiuotis traukos objektas: įkūrus miestą, ekskursantais galėtume laikyti visus, čia rezidavusių praeities valdovų svečius.

Definicija „ekskursantas“ apibrėžiamas ne tik kaip ekskursijos dalyvis, bet ir kaip smalsus keliautojas. Ypatingi ekskursantai – diplomatai ir pasiuntiniai, kurių dienoraščiai, laiškai, prisiminimai ir kita korespondencija tapo savotiškais kelionių vadovais, net tik masinusiais užsukti amžininkus, bet ir likę mums, modernios Lietuvos piliečiams, virtę istoriografiniais šaltiniais. Vieno Naujųjų Trakų pilių statytojo, Lietuvos valdovo Vytauto Didžiojo pusbrolis, Lenkijos karalius Jogaila, jųdviejų amžininkas, flamandų riteris ir diplomatas Žiliberas de Lanua, na, ir tuometinio didžiausio Lietuvos priešo – Vokiečių ordino – pasiuntiniai ir pareigūnai, vėliau lankęsis ekskursantas – Venecijos diplomatas ir keliautojas, Ambrozijus Kontarinis, apie kelionę, gavus Kazimiero Jogailaičio kvietimą, palikęs išsamų dienoraštį, pavadinimu „Viaggio de misier Ambrogio С., ambassador al gran-signore Ussum-Cassan, re di Persia“ išleistą 1486 m. Venecijoje. Šiame leidinyje – ir Lietuva, ir Trakai.

XIX a. romantikai visaip įamžino tuomet dekadentinius Trakus: M. E. Andriolio, N. Ordos graviūros, J. Kamarausko piešiniai ir akvarelės, pirmieji nežinomų autorių fotoatvirukai – tai keliautojų, lankiusių miestą, palikta ikonografija. Jano Bulhako fotografijos ir rašytinė nostalgija dienoraščiuose gali būti taip pat laikytini ekskurso Trakuose atsiminimais. Šiai dokumentikai priskirtini dailės studentų plenerai, istorikų ir archeologų, savanorių ir visuomenininkų talkos, valant pilių griuvėsius. Žinoma, kiekvienas istorinis mokslinis tyrimas, kiekviena archeologinė ekspedicija, taip pat yra ekskursantų veiklos. Didžiuoju, žinomiausią viešųjų ryšių akciją Trakų pažinimui surengusiu ekskursantu turime laikyti Joną Mačiulį-Maironį. „Kada tik keliu važiavau pro Trakus...“, ir kitos šio, kiekvienam bendrapiliečiui žinomo eilėraščio eilutės, – lyg lingvistinis reportažas iš įvykio vietos, pirmą kartą publikuotas 1892 metais.

Visiems muziejams vieni svarbiausių žmonių – atvykstantys lankytojai, nuotolinių ir virtualių paslaugų gavėjai, edukacijų dalyviai, svečiųjų šalių atvykėliai ir Lietuvos regionų  svečiai. Šiandien ekskursantu laikome keliautoją, kurio kelionės tikslas nebūtinai susijęs su turistiniu pažinimu: tas Žmogus (Žmonės) gali būti įgulos narys komercinėje transporto įmonėje, orlaivyje, kelte, kruiziniame ar komerciniame laive, atvykęs sunkvežimiu, autobusu ar traukiniu, keliautojas, turintis kitą, su turizmu nesusijusį tikslą – profesinius, darbinius įsipareigojimus, ekskurso priežastis gali būti imigracija, karinė tarnyba, diplomatinė ar konsulinė kelionė.

Šioje, muziejaus 75-mečio parodoje, eksponuojami 75 per šimtmetį sukurti fotovaizdai, kuriuose įamžintos miestą ir jo pilis lankiusios visiems žinomos asmenybės ir dar neidentifikuoti personažai, grupinės scenos ir individualios nuotraukos. Tai Žmonės, kuriuos Trakai, it mitinė sirena, traukė, viliojo, masino, žavėjo ir užbūrė amžiams. Parodos scenografija yra moderni ir stebinanti, ekspoziciniai sprendimai – neordinarūs, naudojamų istorinių nuotraukų vaizdų pateikimas yra tarsi senųjų dagerotipų ar ferotipų aliuzija. Ekskursantai – intelektualai ir šviesuoliai, nepriklausomos Lietuvos kūrėjai, Trakų pilių atstatymo entuziastai, moksleiviai, studentai, dvasininkai, ištisos bendruomenės ir pavieniai keliautojai... Visi, apsilankę ir įsiamžinę. Įvertinę visuotinės, visuomeninės atminties buveinės ir kraštovaizdžio hipnotinį poveikį. Palikę mums savo ekskursų prisiminimus. Savo įrašus, įrantas, įrėžtus žodžius pilių mūro sienoms patikėję lyg slapto dienoraščio puslapiams.

Kodėl? Nes Trakai atrakina visus užraktus. Nes Trakai – miestas kuris užvaldo širdis savo širdį dovanodamas. Kviečiame į ekskursiją!

Parodos kuratorius

Oleg Ševeliov

Parodos dizaineris

Jurgis Dagelis

trakai 
istorijos muziejus

Opening Hours

March, April,
October, November
II-VII 10:00 – 18:00

May – September
I – VII 10:00 – 19:00

December-February
III – VII 10:00 – 18:00

contacts

Tel:+370 528 55297
Company code: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

solution

© 2020 Trakai Island Castle Museum
Privacy Policy