trakai 
history 
museum
Exhibitions

Žalgiris

Žalgiris

2020. 07. 14

2020 metų liepos 15 d. minime Žalgirio mūšio, įvykusio 1410 m. netoli Tanenbergo ir Griunvaldo (Žalgirio) tarp jungtinių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės pajėgų ir Kryžiuočių ordino, 610 metinės. Šis mūšis buvo ilgo karinio konflikto tarp Kryžiuočių ordino ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, taip pat Ordino ir Lenkijos Karalystės priešpriešos, kulminacija. Mūšio metu sutriuškinus Ordino pajėgas prasidėjo Ordino valdžios Prūsijoje silpnėjimas, o Lietuvos ir Lenkijos valstybės tapo Europos didžiosiomis valstybėmis.

Mūšis buvo vienas iš didžiausių viduramžių Europoje ir yra laikomas svarbiausia pergale visu LDK gyvavimo laikotarpiu. Mūšiu, kaip įkvėpimu, remtasi kuriant romantines legendas, jis yra laikomas nacionaliniu pasididžiavimu, ilgainiui tapo reikšmingas simbolis kovai prieš įsibrovėlius.

Mūšis vyko lauke tarp trijų kaimų: Griunvaldo vakaruose, Tanenbergo šiaurės rytuose ir Liudviksdorfo pietuose. Lenkijos karalius Jogaila įvardino kaip in loco conflictus nostri, quem cum Cruciferis de Prusia habuimus, dicto Grunenvelt. Vėliau lenkų metraštininkai interpretavo žodį „Grunenvelt“ kaip „Grünwald“žalias miškas (vok.). Jų pavyzdžiu pasekė lietuviai, išversdami pavadinimą į „Žalgiris“. Vokiečiai mūšį pavadino Tanenbergo („eglės kalva“ arba „pušies kalva“ vok.) vardu. Dėl to mūšis yra vadinamas trimis vardais: Žalgirio, Griunvaldo ir Tanenbergo.

Kadangi iš paties mūšio išliko mažai istorinės medžiagos, stendinėje parodoje pristatomi įvairūs muziejaus eksponatai, susiję su jo atminties įamžinimu. Ankstyviausi eksponatai siekia  XVI a. vidurį: tai ištraukos iš Sebastiano Miunsterio veikalo „Cosmografija“, kur aprašomas mūšis bei didžiojo ordino magistro Ulricho fon Jungingeno žūtis. Parodoje galima atrasti mūšio laikotarpio vairios ginkluotės bei šarvų rekonstrukcijų. Taip pat pristatomi eksponatai, skirti įvairiems mūšio jubiliejų paminėjimas nuo 1910 m., kai buvo švenčiamos 500-osios metinės iki 2010 metų. Tai įvairios proginės monetos bei medaliai, kaldinti Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje ir net tokiose egzotinėse valstybėse kaip Malavis arba Palau Respublika.

trakai 
istorijos muziejus

Opening Hours

March, April,
October, November
II-VII 10:00 – 18:00

May – September
I – VII 10:00 – 19:00

December-February
III – VII 10:00 – 18:00

contacts

Tel:+370 528 55297
Company code: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

solution

© 2020 Trakai Island Castle Museum
Privacy Policy