trakai 
history 
museum
Exhibitions

Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas. Paroda "Trakų miesto genomas".

Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas. Paroda "Trakų miesto genomas".

2021 09 03 – 2021 09 27

Trakų Salos pilyje atidaroma 2021 m. ciklo „Lietuvos muziejų kelias. Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ Dzūkijos regiono žemės meno (Land Art) instaliacijų, tūrinių kompozicijų paroda „Trakų miesto genomas“

            2021 m. Trakų istorijos muziejus pradeda įgyvendinti iniciatyvą „Trakams – 700. Tapatybės beieškant“. Susiejant ją su Lietuvos muziejų kelio tema, surengta žemės meno (Land Art) instaliacijų, tūrinių kompozicijų paroda „Trakų miesto genomas“. Šiandien, rugsėjo 03 d., 16.00 val. ji atidaroma Trakų Salos pilyje.

            Dalyvaujant šiemet „Lietuvos muziejų kelio“ projekte norėjosi susieti žemės, sodų menus su turtinga Trakų miesto – ypatingosios tolerancijos erdvės – istorija, daugiataute kultūra, gotikinės ir vėlesnių epochų architektūros ir gamtos, kraštovaizdžio harmonija. Renginio vieta – Pilies sala, atvira erdvė, prieinama kiekvienam (net jei būtų atnaujinti ekstremaliai situacijai taikomi ribojimai). Formos – stilizuoti augaliniai, geometriniai ornamentai, pasikartojantys jų segmentai, atkartojami nuo muziejuje saugomų artefaktų (polichrominių koklių, keramikos, totoristikos, karaimikos siuvinių, heraldinių simbolių, Salos pilies architektūrinių dekoratyvių elementų).

            Meninis sprendimas – diptichas, kurio viena dalis eksponuojama laisvai lankomoje pilies išorinėje zonoje ir yra matoma nuo miesto pakrantės. Antroji dipticho dalis – pačioje pilyje, erdvioje priešpilio teritorijoje. Meninės instaliacijos yra aliuzija į dažnai su pilių, dvarų kultūra siejamus du interjero dekoro elementus – vitražą ir kilimą. Šį kartą Land art kūrinių tikslas ne tik atkreipti dėmesį į pilių ir dvarų paveldą, kuris yra ne tik autentiško mūro išsaugojimas, bet ir gamtos grožio puoselėjimas.

            Pilies priešpilio erdvės kilimo kompozicija labiau plokščia, apžvelgiama iš atvirų galerijų. Žemas ornamentas, suformuotas iš įvairių gamtinių medžiagų, juosiamas supintų vienskilčių augalų aureolės. Skulptūrinei kompozicijai sukurti naudojamos augalinės medžiagos (šakos, nendrės) iš paežerių labiausiai atitiktų land arto idėją – medžiagos, randamos objekto aplinkoje. Kilimas – ne tik sienų ir grindų dekoras, tai ir kulto objektas, meno kūrinys, valdžios simbolis, kraitis, išpirka ar grobis… Naudojamas heraldinis triskelionas – triguba spiralė – trijų spindulių stilizuotas Saulės simbolis. Taip pat sukurtas grafinis vaizdas ir spalvinė gama primena baltiškąsias žalvario seges.

            Vitražas – šviesos ir šešėlių žaismas trapiame ir skaidriame stikle. Pakrančių žolių audinio „skilęs“ vitražas turi savo gamtines tekstūras, kurios gaudo saulės spindulius ir papildomai kuria šviesos mirgėjimą. Raštui panaudota juostinio ornamento detalė iš muziejaus ekspozicijos, per kurią sklindanti šviesa šešėliuoja ant pievelės. Vertikalios, tūrinės kompozicijos, suformuotos iš gamtinių medžiagų: nendrių, karklų, lazdynų.

            Lietuvos muziejų kelio ir parodos kūrybinį konceptą Trakų istorijos muziejui padėjo įgyvendinti VšĮ Amatų mokyklos „Sodžiaus Meistrai”, dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos verslo darbuotojo modulinės programos mokiniai, mokytoja Dalia Bastienė bei meninių sprendimų kuratorės: dailininkė – vitražistė Vilma Slavinskaitė ir tekstilininkė Marija Garnak. 

               Atskleisdami projekto temą, kalbėdami apie parkų ir sodų meną, atgaiviname, panaudojame taikomosios dailės paveldą, Jus kviečiame ir konceptualiai, ir žaismingai pažvelgti į interjero elementus: kai vitražas virsta kilimu, o kilimas – vitražu. Šalia sukurtų struktūrų galite pabūti, pamedituoti, fotografuotis atminčiai. Žiūrovai gali pasijusti „vitražo“ rašto dalimi ir eksperimentuoti su šešėliais.

            Kviečiame lankytis!

Parengė: Živilė Barkauskaitė, TIM direktoriaus pavaduotoja muziejinei ir kultūrinei veiklai

El. p. zivile.barkauskaite@trakaimuziejus.lt

trakai 
istorijos muziejus

Opening Hours

March, April,
October, November
II-VII 10:00 – 18:00

May – September
I – VII 10:00 – 19:00

December-February
III – VII 10:00 – 18:00

contacts

Tel:+370 528 55297
Company code: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

solution

© 2020 Trakai Island Castle Museum
Privacy Policy