trakų 
istorijos 
muziejus
Parodos

Paroda „Kamufliažas“

Paroda „Kamufliažas“

Trakai, 2024 m. vasario 21 d.

Trakų Salos pilyje atveriama paroda „Kamufliažas“, skirta Ukrainoje vykstančio karo antrosioms metinėms paminėti

Š. m. vasario 23 d. 15.00 val.Trakų Salos pilies ekspozicinėse erdvėse atidaroma autorinė restauratoriaus, muziejininko ir menininko Dariusz Subocz (Lenkija) paroda „Kamufliažas“, skiriama paminėti antrąsias karo Ukrainoje metines. Parodos koncepcijos idėja autoriui kilo vizito į Ukrainą metu, įgyvendinant Šveicarijos ALIPH fondo ir bendradarbiaujant su fondu „Meno šventovė“ vykdomą restauravimo pagalbos misiją. Tai buvo specializuotos įrangos, skirtos restauravimo laboratorijoms remti, pristatymas Restauravimo centrui Kyjive ir jo filialams Odesoje, Charkive bei Lvive.

               Parodą sukurti įkvėpė 2022 m. spalio 10 d. Kyjivo apšaudymas, sukėlęs grėsmę Restauravimo centrui ir šalia jo esančiai vaikų žaidimų aikštelei, kurioje, nukritus skeveldrai, tuo metu, laimei, nebuvo žaidžiančių vaikų. Parodos turinys – tai bandymas priminti žiūrovui apie laikinumą, atsirandantį vis didėjantį abejingumą, dėl kurio požiūris į mirtinas skeveldras, jų aštrias briaunas tampa švelnesnis ir ne toks skausmingas. Laikui bėgant, objektai maskuojami abejingumo išraiškomis. Nedidelis ir nepastebimas aliuminio gabalėlis kartais tampa likimo kardu. Tyrinėdamas formą ir keisdamas aliuminio korpuso dangą kitomis įvairiomis medžiagomis, autorius keičia suvokimą apie objektą, atimdamas iš jo mirties grėsmę. Taip atsiranda pretekstas svarstyti, ar ši forma (šis objektas) gali tapti maloniu ir trokštamu dalyku.

Paroda „Kamufliažas“ yra ciklo „Raudonasis maras“ tęsinys. Šis ciklas – projekto SHADOW, prasidėjusio 2022 m. kovą paroda „Katyń“ Kosciuškos fondo būstinėje Niujorke, dalis. Parodos tikslas buvo priminti Amerikos žemynui Katynės tragediją. Daugybę mėnesių praleidęs restauruodamas kelis tūkstančius popieriaus eksponatų iš mirties duobių, kasdien kontaktuodamas su aukų DNR, autorius nusprendė dalyvauti projekte ir pažvelgti į šią tragediją ne tik kaip restauratorius.

Apie parodos autorių:

Dariusz Subocz Torunės Mikalojaus Koperniko universiteto (MKU) Dailės fakultete baigė meno kūrinių konservavimo ir restauravimo studijas, specializacija – popieriaus ir odos restauravimas bei paveikslų ir polichrominių skulptūrų konservavimas. Studijas tęsė  paminklotyros ir sakralinio meno konservavimo krypties (MKU) aspirantūroje. Autorius taip pat yra Lenkijos Grębocino miesto Rašto ir spaudos muziejaus, esančio jo restauruotoje gotikinėje buvusioje bažnyčioje, įkūrėjas ir direktorius.

Savo įkurtose restauravimo dirbtuvėse aktyviai užsiima meno kūrinių konservavimu ir restauravimu. Didžiausios Lenkijoje senovinių rankinių spaudos mašinų kolekcijos savininkas, vietinio regioninio kultūrinio gyvenimo organizatorius ir akademinės veiklos dalyvis (iki 2000 m. – Mikalojaus Koperniko universiteto Dailės fakulteto asistentas, o nuo 2018 m. – Menų universiteto Poznanėje docentas), daugybės apdovanojimų už veiklą kultūros ir meno srityje laureatas Trakų Salos pilyje šįkart pristato autorinę, jautrioms socialinėms, politinėms ir kultūrinėms temoms skirtą parodą.

Paroda veiks nuo 2024 m. vasario 23 d. iki 2024 m. kovo 10 d. Trakų Salos pilies Vakarinių kazematų ekspozicinėse erdvėse (Karaimų g. 43C, Trakai)

Organizatoriai: Trakų istorijos muziejus, Raštijos ir spaudos muziejus Grębocine (Lenkija)

Parengė: Kristina Stankevičienė, Kultūrinės veiklos skyriaus vedėja

El. p. kristina.stankeviciene@trakaimuziejus.lt

Tel. Nr. +370 690 90045

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika