trakų 
istorijos 
muziejus
Parodos

V-ojo Tarptautinio meninio stiklo simpoziumo„GlassJazz“ kūrinių paroda

V-ojo Tarptautinio meninio stiklo simpoziumo„GlassJazz“ kūrinių paroda

Iš Panevėžio miesto dailės galerijos meninio stiklo rinkinio

Tarptautinis meninio stiklo simpoziumas „GlassJazz“ yra pirmasis ir vienintelis profesionalus tarptautinis šios meno šakos simpoziumas Lietuvoje. Tai dinamiškas tarpdisciplininis renginys, kuriame stiklo kūrimo vyksmas persipina su džiazo improvizacijomis, fotografų meninėmis paieškomis ir kitomis kūrybos formomis.

Šioje parodoje pristatomi 2024 m. rugsėjį vykusio 5-ojo Tarptautinio meninio stiklo simpoziumo  „GlassJazz“ dalyvių kūriniai: Louis Sakalovsky (Izraelis), Michael Rogers (JAV), Inguna Audere, Aleksandrs Logvins, Anda Munkevica, Artis Nimanis (Latvija), Mariusz Łabiński, Igor Wójcik (Lenkija), Mykhaylo Bokotey (Ukraina), Kazimieras Leščevskis (Vokietija), Remigijus Kriukas, Vygantas Paulauskas, Ričardas Peleckas, Laura Rainė, Paulius Rainys (Lietuva).

„Šiandieniniai stiklo menininkai stengiasi neatsilikti nuo pasaulinių meno srovių ir vyraujančių tendencijų, laužo tradicinės kūrybos rėmus, ieško kūrybinės terpės šiuolaikiniame meno pasaulyje. Vis dėlto sąvokos „stiklo menininkas“ ar „stiklo menas“ postmoderniame kontekste išlieka dėl vienos ypatingos su medžiagiškumu susijusios priežasties. Tai nulemia tokios stiklo savybės kaip skaidrumas bei optiškumas, kuriomis nepasižymi kitos medžiagos ir kurios suteikia stiklui tiek vizualinio, tiek koncepcinio išskirtinumo. Šios savybės išgaunamos stiklą veikiant tradiciniais technologiniais būdais“ , – teigia dr. Indrė Stulgaitė-Kriukienė.

Išskirtinis, vienintelis tokio pobūdžio Lietuvoje ir Europoje tarptautinis meninio stiklo simpoziumas „GlassJazz” Panevėžyje rengiamas nuo 2014 metų. Nuo 2018 metų jį kartu organizuoja Panevėžio miesto dailės galerija ir meninio stiklo studija „Glasremis“.

Simpoziumas bendrai veiklai suburia žinomus kūrėjus, suteikdamas jiems aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančią techninę bazę, kurioje jie skatinami dalintis kūrybinėmis idėjomis, patirtimi ir, pasitelkdami patrauklias formas, populiarinti stiklo meną.

Penkiuose „GlassJazz“ simpoziumuose jau dalyvavo 116 stiklo menininkų iš Lietuvos ir užsienio: Baltarusijos, Čekijos, Estijos, Farerų salų, Islandijos, Izraelio, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kinijos, Latvijos, Lenkijos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Prancūzijos, Slovakijos, Suomijos, Švedijos, Ukrainos, Vokietijos.

Simpoziumo idėjos autorius ir kūrybinis vadovas – stiklo menininkas, meninio stiklo studijos „Glasremis“ steigėjas Remigijus Kriukas. Parodų kuratorė – dr. Indrė Stulgaitė-Kriukienė. 2018, 2020 ir 2024 metų „GlassJazz“ projekto vadovas – Panevėžio miesto dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas.

„Studijoje „Glasremis“ vykstančiam ugnies spektakliui nekuriami scenarijai, nerašomi tekstai, tik menininkai prie krosnių ar šlifavimo staklių tampa savotiškais aktoriais, nes yra nuolat stebimi smalsių į studiją užsukančių žiūrovų. Menininkai turi sukurti tai, ką yra sumanę, nors ne visada jaučiasi tvirtai patekę į sau neįprastas darbo sąlygas, susitikę su nauja komanda. Tuomet gelbsti improvizacija“, – teigia dr. I. Stulgaitė-Kriukienė.  

Atviros kūrybos sąlygos suteikia galimybę žiūrovams iš arti stebėti, kaip unikalių stiklo darbų kūrimo procesas persipina su čia pat atliekama džiazo muzika, auksinius improzivacijų kadrus gaudančių fotomenininkų fotoaparatų blykstėmis.  

„Tuo „GlassJazz” ir yra unikalus ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, nes į kūrybinę kolaboraciją sujungia stiklo menininkus, džiazo, kitų muzikos žanrų atlikėjus bei fotografus, labai stipriai veikdamas meninį vyksmą stebinčius žiūrovus ir netgi juos įtraukdamas į procesą“, – sako galerijos direktorius Egidijus Žukauskas.

Jo žodžius patvirtina skambus aidas, po kiekvieno „GlassJazz“ nuvilnijantis per Panevėžį, Lietuvą ir tarptautinį meninio stiklo lauką, priverčiantis su nekantrumu laukti kito, dar karštesnio, stiklininkų ir kitų disciplinų menininkų  sambūrio. 

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika