Trakų miestas, garsėjantis nuostabia gamta, daugiataučiu ir daugiakultūriu paveldu, Salos ir Pusiasalio pilimis bei sakraliniais objektais, viduramžių Lietuvos valstybės didybe spinduliuojančia aura, visais amžiais buvo ne tik čia gyvenusių, bet ir atvykusių iš atokesnių kraštų dailininkų, literatų, muzikų, apskritai meno bei kultūros žmonių kūrybinio įkvėpimo šaltinis. Miestas net išgyvendamas dekadentinius laikus išliko traukos epicentras, buvusio klestėjimo, valstybinės didybės, nesuklastotos istorinės atminties liudininkas ir saugotojas. Neatsitiktinai šiemet, Trakams esant Lietuvos kultūros sostine, sukurto logotipo centre – Trakų Salos pilis, kurios simbolinis vaizdas yra aliuzija į širdies kardiogramą primenančias linijas.
Trakų istorijos muziejus yra parengęs ir įgyvendinęs jau keletą sėkmingų bendradarbiavimo su menininkais, kūrybininkais, kultūros organizacijomis, galerijomis projektų ir programų, surengęs bendrų parodų, kūrybos vakarų. Tačiau 2020 m. – ypatingi, kai norime visiems miesto svečiams, muziejaus lankytojams padovanoti kuo daugiau kokybiškų kultūrinių įvykių.
Kiekvienas muziejus susiduria su esminiu klausimu: ką pasiūlyti savo lankytojams, kad jie pravertų muziejaus duris? Parodos, renginiai, išgyventi potyriai ir siūlomos kultūrinės veiklos padeda pasiekti ir motyvuoti. Šiandieninį Trakų istorijos muziejų galime įvardinti kaip vietą, kurioje lankytojai semiasi autentiškumo, estetikos, įkvėpimo ir mokymosi patirties. Mūsų muziejus taip pat atlieka lankytojų bendravimo, rekreacijos ir mėgavimosi funkcijas. Trakų istorijos muziejaus dominavusią orientaciją į objektą keičia orientacija į žmones. Nuo muziejaus, kuris renka, saugo ir eksponuoja mokslo ir švietimo tikslais persiorientuojame į publiką, kuri gali mėgautis ir mokytis iš muziejaus sukauptų rinkinių, čia vykstančių įvykių, renginių, kūrybinių procesų. Todėl šiame muziejuje ir vyko Savicko dailės mokyklos mokinių pleneras, o parodos „Žvilgsnis iš pilies“ tikslas – suteikti jums estetinio pasitenkinimo dovaną.
(Alvyga Zmejevskienė, Trakų istorijos muziejaus direktorė)
LR Kultūros ministerija 2020 metų Lietuvos kultūros sostine paskelbė istorinį, daugiatautį miestą – Trakus ir davė naują užduotį – tapti kultūros traukos centru, ašimi, aplink kurią ir kurioje suksis svarbiausias šalies kultūrinis gyvenimas. Savicko dailės mokykla buvo pakviesta Trakų istorijos muziejaus čia organizuoti tapybos plenerą ir surengti parodą. Tai jau penktasis, o iš eilės antrasis Savicko dailės mokyklos pleneras Trakų mieste. 2020-ieji mokyklai taip pat ypatingi metai – ji švenčia dvidešimtąjį gimtadienį. Dvidešimčiai plenero dalyvių buvo sudaryta galimybė tapyti Salos pilies teritorijoje ir net Didžiojoje pilies menėje. Trakų meno mokyklos jaunieji dailininkai su savo vadove Renata Mečkovskiene ir mažųjų mamomis drauge su plenero dalyviais taip pat tapė Trakų pilyje. Stengtasi įamžinti ir kitą išlikusį istorinį kultūrinį paveldą: Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo baziliką, Skaisčiausios Dievo Motinos gimimo vardo cerkvę, kenesą, karaimų etnografinį muziejų, buvo tapoma jachtklube ir ežerų pakrantėse.
Plenero vadovė – Savicko paveikslų galerijos direktorė Birutė Savickienė. Dėstytojai: Ramunė Savickaitė ir Viktoras Binkis.
Parodą „Žvilgsnis iš pilies” lankytojai kviečiami apžiūrėti nuo birželio 25 d. iki liepos 12 d., Trakų Salos pilyje, o rugpjūčio mėnesį – Savicko paveikslų galerijoje, Vilniuje.
(Raimondas Savickas „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ ambasadorius)