trakų 
istorijos 
muziejus
Renginiai, naujienos

Europos archeologijos dienos Trakų istorijos muziejuje

Europos archeologijos dienos Trakų istorijos muziejuje

Trakų istorijos muziejus kviečia drauge paminėti Europos archeologijos dienas Lietuvoje.

Birželio 17 d. muziejaus svečius kviesime apsilankyti Trakų pusiasalio pilyje, kurioje lankytojams bus suteikta išskirtinė proga išvysti muziejaus restauratoriaus-knygryšio dirbtuves, kuriose taikant senąsias technologijas ir priemones, rankomis rišamos knygos. Bus pasakojama, kodėl knygos „suserga“, kaip jas apsaugoti ir ar galima knygas „pagydyti“. Praktinio užsiėmimo metu lankytojams bus suteikta galimybė patiems įrišti vieno lanko odinę knygelę bei ją dekoruoti.

Birželio 18 d., šeštadienį, Trakų istorijos muziejaus ekspoziciniame padalinyje, Sakralinio meno ekspozicijoje, bus skaitomi pranešimai.

Pirmojo pranešimo „Archeologinių tyrimų netikėti atradimai Trakų pusiasalio pilyje“ metu lankytojai bus supažindinti su paskutiniųjų dešimtmečių Trakų pusiasalio pilies archeologinių tyrimų rezultatais bei įžvalgomis. Po paskaitos lankytojams bus suteikta galimybė apsidairyti po laikinąją parodą, kurioje bus eksponuojami Trakų pusiasalio pilyje archeologinių tyrimų metu aptikti radiniai, su kuria lankytojus supažindins pats parodos kuratorius Ugnius Budvydas.

Antrojo pranešimo metu bus kalbama apie Trakų mieste buvusius, tačiau iki šių dienų neišlikusius, skirtingoms konfesijoms priklausiusius maldos namus, jų istoriją ir palikimą.

Programa:

2022 m. birželio 17 d. 10:00-11:30 val.

Edukacinis užsiėmimas  „Kultūros pusryčiai su Trakų pilies knygrišiu“. Užsiėmimą veda restauratorius ir knygrišys Rimas Supranavičius.

Trakų pusiasalio pilis, knygrišio dirbtuvės (Kęstučio g. 4, Trakai)

Užsiėmimo metu dalyviai susipažins su knygrišio dirbtuvėmis, pamatys, kaip, taikant senąsias technologijas ir priemones, rankomis rišamos knygos. Praktinio užsiėmimo metu bus įrišamos nedidelės vieno lanko odinės knygelės, o jų viršeliai dekoruojami.

Edukacija skirta vidutiniojo  ir vyresniojo  mokyklinio amžiaus  grupėms.

2022 m. birželio 17 d. 13:00-15:00 val.

Edukacinis užsiėmimas  „Kultūros popietė su knygų įrišų restauratoriumi“. Užsiėmimą veda restauratorius ir knygrišys Rimas Supranavičius.

Trakų pusiasalio pilis, knygrišio dirbtuvės (Kęstučio g. 4, Trakai)

Užsiėmimo metu dalyviai aplankys dokumentų restauravimo dirbtuves. Bus atsakyta į klausimus, kodėl „suserga“ knygos,  kaip jas saugoti nuo „ligų“ ir ar galima knygą „pagydyti“?

 O kokios knygos buvo rišamos Trakų pilyje? Dalyviai ne tik išgirs atsakymus, bet ir patys praktinio užsiėmimo metu įriš odines knygeles pagal XVI – XVII a. Trakų Pilies Teismo knygų įrišus.

Edukacija skirta vidutiniojo ir vyresniojo mokyklinio amžiaus grupėms, suaugusiems  ir šeimoms.

2022 m. birželio 18 d. 13:00-13:45 val.

Pranešimas „Archeologinių tyrimų netikėti atradimai Trakų pusiasalio pilyje“. Pranešimą skaitys archeologas Ugnius Budvydas.

Trakų pusiasalio pilis, Trakų istorijos muziejaus ekspozicinis padalinys, Sakralinio meno ekspozicija (Kęstučio g. 4, Trakai)

Nuo 2000 metų Trakų istorijos muziejus vykdo Trakų pusiasalio pilies ir kitų statinių komplekso liekanų bei aplinkos tvarkomuosius darbus. Įgyvendinant šį projektą numatyta sutvarkyti pilį ir ją pritaikyti turizmo reikmėms. Trakų pusiasalio pilis, užimanti daugiau nei 4 ha plotą, yra viena iš didžiausių ir seniausių Lietuvos gotikinių pilių. Todėl nuolatos susilaukia mokslininkų dėmesio. Šio projekto metu įvairiose pilies vietose buvo atlikti archeologiniai tyrimai, kurie suteikė papildomos informacijos apie pačią pilį bei jos istoriją praradus karinę reikšmę XVI-XVII a. Pranešime bus supažindinta su paskutiniųjų dešimtmečių Trakų pusiasalio pilies archeologinių tyrimų rezultatai bei įžvalgos. Pranešimo pabaigoje bus pristatyta laikina paroda, kurioje lankytojai bus supažindinti su archeologinių tyrimų metu aptiktais radiniais.

2022 m. birželio 18 d. 13:55-14:40 val.

Pranešimas „Nutrūkusi istorija: maldos namai Trakų mieste“. Pranešimą skaitys muziejininkas Darius Deinarovičius.

Trakų pusiasalio pilis, Trakų istorijos muziejaus ekspozicinis padalinys, Sakralinio meno ekspozicija (Kęstučio g. 4, Trakai)

Trakai, istorinė Lietuvos sostinė, kurios pažiba – Trakų Salos pilis. Kalbant apie Trakų miesto istoriją bei šios gyvenvietės augimą dažnai nepelnytai yra užmirštami sakralinai objektai, atliepę čia gyvenusių bei dirbusių žmonių sielovados bei dvasinio pasitenkinimo poreikius, atlikę svarbią maldos namų funkciją. Nors kiekvienas miesto gyventojas ar net dažnas svečias žino Trakų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo baziliką, tačiau retas žino apie praeityje Trakų pusiasalio pilies teritorijoje veikusį Dominikonų vienuolyną, iki šių dienų neišlikusią Trakų Šv. Mikalojaus vyskupo bažnyčią ir bernardinų vienuolyną, Skaisčiausios Dievo motinos gimimo vienuolyną su cerkve, musulmonų mečetę ar žydų sinagogą. Pranešimo metu lankytojai bus supažindinti su šių ir kitų sakralinių objektų istorija Trakų mieste.

Renginys nemokamas.

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika