trakų 
istorijos 
muziejus
Parodos

Paroda „Akmuo, popierius ir vanduo: marmuravimo menas knygose“

Paroda „Akmuo, popierius ir vanduo: marmuravimo menas knygose“

Trakų Salos pilyje - marmuruoto popieriaus paroda „Akmuo, popierius ir vanduo: marmuravimo menas knygose“

Nuo š. m. rugpjūčio 25 d. Trakų istorijos muziejus ir Vilniaus knygrišių gildija kviečia senosios kultūros mylėtojus į pažintį su viena seniausių popieriaus dekoravimo rūšių, aplankant spalvomis raibuliuojančią parodą „Akmuo, popierius ir vanduo: marmuravimo menas knygose“, kurioje pristatoma istorinė popieriaus marmuravimo technika ir jos pavydžiai istorinėse bei šiuolaikinėse rankų darbo knygose.

Popieriaus marmuravimas yra įvairialypė dekoravimo meno rūšis, atkeliavusi iš Tolimųjų Rytų ir Europą pasiekusi XVII a., išsiskirianti iš kitų itin puošnia, paslaptinga dekoravimo technika. Žinioms apie marmuravimo priemonių receptūras ėmus sklisti plačiau, senajame žemyne susiformavo atskiri marmuruotojų cechai, kurdavę popierių, skirtą puošti žmogų supančią aplinką: juo būdavo išmušamos dėžutės, dėklai, kambarių sienos.

Sėkmingiausiai šis spalvingas popierius prigijo knygų puošyboje: juo dažnai puošiami knygų priešlapiai, viršeliai, dekoruojami knygų bloko kraštai. Dalis knygrišių popierių knygoms marmuruoja patys, tačiau dažniausiai šią sudėtingą techniką įvaldyti geba specialiai tuo užsiimantys amatininkai ir menininkai – popieriaus marmuruotojai.

Parodoje bus galima išvysti ypatingą Trakų istorijos muziejaus eksponatą – knygą-slėptuvę, kurioje aptiktas marmuruotas popierius būdingas XVIII a. Taip pat bus galima pasigerėti šia technika išmargintomis Vilniaus knygrišių gildijos narių įrištomis rankų darbo knygomis. Nemažą eksponatų dalį sudarys profesionalios popieriaus marmuruotojos Aušros Lazauskienės darbai.

Unikalioje parodoje žavės ne tik marmuruoto popieriaus spalvingumas, bet ir hipnotizuojantis raštų neįprastumas. Kiekvienam iš jų sukurti reikalingi saviti įgūdžiai – nuo dažų paruošimo iki marmuruoto popieriaus lakšto paruošimo naudojimui. Daugumai tokių raštų Europos marmuruotojai suteikė egzotiškus pavadinimus, nurodančius jų ryšį su gamtoje paplitusiais margais uolienų ir gyvūnų kailių motyvais.

Kokie dar ypatingi raštai išgaunami šia technika, kaip juos naudojant būdavo puošiami įvairūs objektai bei kokios dar istorijos lydi šį dekoravimo būdą, sužinosite apsilankę parodoje.

Parodą organizuoja Trakų istorijos muziejus ir Vilniaus knygrišių gildija. Pastaroji – knygrišius, knygų restauratorius ir knygos meno atstovus vienijanti organizacija, veikianti nuo 2003 m. ir savo veiklą simboliškai siejanti su XVII a. minimu Vilniaus knygrišių cechu. Gildijos veiklos tikslai – plėtoti, skleisti ir populiarinti žinias apie istorinę ir šiuolaikinę rankų darbo knygrišystę bei supažindinti su įvairialypiu knygos meno pasauliu.

Paroda veiks nuo 2022 m. rugpjūčio 25 d. iki 2022 m. rugsėjo 25 d.

Parodą galima apžiūrėti Trakų Salos pilyje (Karaimų g. 43C, Trakai) pirmadieniais – sekmadieniais, 10.00–19.00 val.

Parengė: Ieva Rusteikaitė, Vilniaus knygrišių gildija

Kristina Stankevičienė, TIM kultūrinės veiklos skyriaus vedėja

El. p. kristina.stankeviciene@trakaimuziejus.lt

Tel. nr. +370 690 90045

 Daugiau informacijos:

Vilniaus knygrišių gildija

Aušra Lazauskienė Marbled Paper

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika