trakų 
istorijos 
muziejus
Parodos

Paroda "Maldaknygės"

Paroda "Maldaknygės"

Vienomis knygomis siekiama perpasakoti gyvenimiškas istorijas, kitomis pasidalinti lakia vaizduote, dar kitomis praturtinti žmogaus dvasinę ir emocinę gerovę. Būtent pastarųjų veikalų grupei galima priskirti maldaknyges ir kitas religines knygas. Kartu tai ir vienos labiausiai žmonijos istorijoje skaitytų, vartytų bei naudotų knygų. O maldų tekstai – vienas ankstyviausių bažnytinės literatūros žanrų. Daugybę metų, dieną iš dienos vartytų knygų pirštais nučiupinėtuose, dėmėtuose bei apiplyšusiuose puslapiuose užfiksuota ne tik pačios knygos istorija, bet ir laikmečio, kuriame ji buvo atspausdinta, realijos.

          Vakarų Europoje pirmųjų maldaknygių atsiradimas yra siejamas su vėlyvaisiais viduramžiais (XIII–XV a.), pirmosios maldaknygės lietuvių kalba buvo parašytos XVI a., o pirmoji Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje atspausdinta katalikų maldaknygė lietuvių kalba pasaulį išvydo tik XVII a., ją 1681 m. išspausdino Jurgis Kasakauskas. Ilgus istorijos šimtmečius maldaknygės ir kitos religinės knygos buvo vieninteliai literatūros kūriniai, prie kurių savomis rankomis galėjo prisiliesti net ir žemiausių socialinių luomų atstovai. XIX a. II p., įsigalėjus lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis draudimui, maldaknygės dažnai tapdavo vaikų bei suaugusiųjų lietuvių kalbos mokymosi įrankiu. Maldaknygės dažnai buvo leidžiamos su iliustracijomis, todėl jas galima priskirti gausiausiai iliustruotų lietuviškų knygų grupei. Tiek turinio, tiek įrišimo požiūriu, maldaknygių būta labai įvairių. Dažniausiai maldaknygėse pateikiami liturginių maldų tekstai viešam naudojimui arba asmeninės maldos ir įvairūs meditaciniai tekstai. Nuo XX a. pradėtos leisti specializuotas maldaknygės, skirtos konkrečiai žmonių grupei: moterims, vyrams, vaikams.

          Parodoje pristatomos daugiau nei septynios dešimtys skirtingų religinių knygų: maldaknygės, mišiolai, brevijoriai, giesmynai, oktoechai, menantys XVII–XX a. bažnytinės literatūros istoriją, atstovaujančios ne tik skirtingas krikščionybės sroves, bet ir skirtingas religijas. Eksponuojamos muziejinės vertybės buvo sukurtos ne tik Europoje, bet ir Pietų Amerikos ir Šiaurės Amerikos žemynų valstybėse: Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Austrijos-Vengrijos imperijoje, Ispanijoje, Argentinoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.

          Gausioje maldaknygių įvairovėje galima pastebėti tiek kukliai dekoruotų, tamsios odos kietviršiais įrištų, stipriai aptrintų, dėmėtų ir apiplyšusių, kasdieniame tikinčiųjų gyvenime intensyviai naudotų maldaknygių, tiek ir prabangiais, meniškais viršeliais dekoruotų maldaknygių. Odiniuose viršeliuose įspaustas tekstas, ornamentai ar simboliai neretai būdavo auksuojami. Patys viršeliai dengiami plastiko, vario lydinio, medžiaginių audinių detalėmis. Taip pat prie viršelių būdavo tvirtinami puošnus, ornamentuoti, iš spalvotųjų metalų pagaminti knygos užsegimo mechanizmai. Lapų pakraščiai būdavo paauksuojami. Pačios prašmatniausios religinės knygos – tai kunigų religinių apeigų metu naudoti mišiolai – liturginės knygos.

          Šia paroda išdrįstame paprieštarauti plačiai paplitusiam pasakymui, jog nedera spręsti apie knygą iš viršelio. Priešingai, kviečiame visus lankytojus susipažinti ne tik su daugybėje knygų puslapių nuklota tekstine informacija, bet pažvelgti ir į knygų apipavidalinimą, įvertinti pastangas, laiką bei finansus, investuotus į šių knygų įrišimo bei dekoravimo darbus, panagrinėti knygų puošybos elementuose atsispindinčią bažnytinę simboliką ir ideologiją.

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika