trakų 
istorijos 
muziejus
Parodos

Paroda. ŽINUTĖ IŠ FRONTO

Paroda. ŽINUTĖ IŠ FRONTO

Karas nesirenka – jis naikina viską, ką ilgiausiais šimtmečiais ar net tūkstantmečiais kūrė žmonės. Jis nušluoja nuo žemės paviršiaus civilizacijos pasiekimus, architektūros perlus, nesugrąžinamai sunaikina materialųjį paveldą. Visa griaunančios, niekingų tikslų turinčių propagandininkų, apsišaukėlių misionierių, pseudokarvedžių genamos profesionalių žmogžudžių, apmokytų skerdikų, nesusipratėlių moralinių bestuburių menkystų ordos lyg išalkusių skėrių pulkai naikina Ukrainos miestus, kaimus, degina augančios duonos pasėlius, žudo, kankina, žaloja išdidžios šalies žmones: moteris, vyrus, senolius ir vaikus. Karas – kaip virusas, nuo kurio nėra nei vakcinos, nei gelbstinčių vaistų. Žūtbūtinė kova, kurioje kiekvienas, kovojantis su invazine, brutaliai brukama ideologija, renkasi savo ginklus – Ukraina kariauja: apkasuose, karinių veiksmų laukuose, žvalgyboje, šiuolaikiškais ginklais ir priemonėmis. Rengiamos kibernetinės atakos, naudojami modernūs dronai, įvairūs dezinformacijos metodai, psichologinės priemonės, neurolingvistinio programavimo gudrybės. Šalis kariauja savo didžia dvasia, kuri yra visų, vertybes ginančių Ukrainos piliečių sinerginis vienis. Tai šalis, kuri ginasi nuo agresoriaus ir savo ilgametėmis tradicijomis, humoru, dainomis, folkloru, papročiais, pagarba praeičiai, meile šalies istorijai. Šiame kare kultūra tampa skydu: kultūros žmonės koncertais, spektakliais, dailės ir fotografijos parodomis kovoja, protestuoja, priešinasi, dokumentuoja karo kronikas. Visi ginklai kare tinkami!

Fotografams ir kino operatoriams tenka ypatinga misijos dalis. Įvykių fiksuotojai ir dokumentininkai, nuolat esantys batalijų epicentre, įamžinantys karių nuovargį, pergalių euforiją ir trumpas emocinio silpnumo akimirkas, išgyvena visą kovos įkarštį ir su ypatinga atsakomybe kuria vaizdinę žinutę visiems mums, nesantiems karo mėsmalėje. Tai dokumentinė medžiaga, kuri visai netrukus taps liudijimų dalimi amžiaus byloje Hagos tribunole.

Tokia dokumentika, žinutė iš fronto – šioje parodoje pristatomos karo fotografo Viktoro Zalevskyj darytos nuotraukos. Jau 2014 m. būdamas Maidane fotografas suprato, kad fiksuodamas Ukrainos kovą už laisvę yra tiesiogiai atsakingas už pateikiamą informaciją, nes, laikui bėgant, tai tampa istorija. Nuo 2015 m. Viktoras išėjo tarnauti į Ukrainos kariuomenės 95-tąją desanto puolamąją brigadą. Šiuo metu tarnauja Ukrainos kariuomenės 59-toje brigadoje kaip karo fotografas. Nuotraukose užfiksuotos akimirkos iš fronto, kur vyksta intensyviausi mūšiai.

Parodos eksponatai – Ukrainos kariuomenės simbolika, vėliavos, ševronai, karinė apranga ir ekipuotė bei vėliava su Ukrainos vyriausiojo ginkluotųjų pajėgų vado Valerijaus Zalužno parašu. Taip pat jau galima apžiūrėti Ukrainos teritorijoje, karo lauke šalies agresorės kariuomenės paliktus ir Ukrainos kovotojų surinktus trofėjus – daiktinius pirmųjų pergalių liudijimus.

„Jie atėjo į mūsų žemę, naikino mūsų miestus ir kaimus, prievartavo mūsų moteris, vaikus ir vyrus, bet buvo ir bus nukauti mūsų karių ir amžiams liks gulėti mūsų žemėje.“ – sako Ukrainos paramos fondo „BON Support Ukraine“ įkūrėja Oresta Brit. Ukrainos paramos fondas „BON Support Ukraine“, pelno nesiekianti organizacija, Ukrainoje veikia nuo 2015 metų, o Lietuvoje nuo 2022 metų.

Paramos fondas „BON Support Ukraine“ Medininkų pilyje pristato parodą „Žinutė iš fronto“.

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika