trakų 
istorijos 
muziejus
Parodos

SUVENYRINIAI ŠAUKŠTELIAI

SUVENYRINIAI ŠAUKŠTELIAI

2021 09 17 - 2021 10 31

        Pirmieji suvenyriniai šaukšteliai atsirado dar ankstyvajame XV a. Jie buvo sidabro arba alavo su religiniais motyvais dekoruotais kotelio galais. Tada jie nebuvo tokie, kokius mes esame įpratę matyti šiandien. Dažniausiai tai šaukšteliai iš 13-os stalo įrankių komplekto su Jėzaus Kristaus (kartais Šv. Mergelės Marijos) figūra kotelio gale. Kitų galuose vaizduota dvylika apaštalų iš “Paskutinės vakarienės” scenos. Šaukštelis su Jėzaus Kristaus figūra kotelio gale buvo pagrindinis rinkinyje, todėl XVI – XVII a. jį dovanojo per krikštynas, o turtingesnieji - ir visą šaukštelių rinkinį. XIX a. antrojoje pusėje prasidėjusi industrinė revoliucija žmonėms suteikė daugiau mobilumo bei galimybių keliauti. Vidurinės klasės atstovai galėjo pasimėgauti atostogomis savo ar kaimyninėse šalyse, o pasiturintieji pamėgo keliones į kitus žemynus. O kaipgi kelionė be “prisiminimo” ? Mažas, gražus, dažnai sidabruotas, dailintas emalės detalėmis šaukštelis tapo neatsiejama kiekvienos kelionės dalimi bei tradicija – lot. memento.  

        Didelės įtakos suvenyrinių šaukštelių populiarumui Europoje turėjo ir 1851 metais Londone vykusi “Pirmoji pasaulinė paroda”. 1851m. gegužę karalienė Viktorija atidarė Pasaulinę parodą Krištolo rūmuose, Londone. Juose beveik dešimtyje mylių (16km) buvo eksponuota per 100 000 objektų. Parodą aplankė daugiau kaip šeši milijonai žmonių iš įvairių žemynų, o grįžtant namo parsivežti suvenyrinį šaukštelį su aplankytos šalies simbolika buvo būtina. Taip tarp kitų dizainų pradėjo plisti ir suvenyriniai šaukšteliai su vietiniais ir nacionaliniais orientyrais. Tokia tradicija padėjo žmonėms kaupti atminimus ir jaustis pasaulio dalimi. Šaukšteliai buvo kompaktiški, kai reikėjo - rodomi smalsiems svečiams. Taigi, iki šiol laikytas „nišiniu“ - suvenyrinių šaukštelių kolekcionavimo pomėgis po truputį tapo pasaulietiniu. 1891 metais apie suvenyrinių šaukštelių rinkimą buvo išleistos ir kelios kataloginio tipo publikacijos - „Jewelers' Circular and Horological Review“ (Vol. 22) bei „The James catalogue“, vėliau – 1967 -iais apibendrintos, papildytos bei perleistos autoriaus Anton Hardt  knygoje „Souvenir Spoons of the 90's“, kuri iki šiol laikoma antikvarinių šaukštelių kolekcininkų almanachas. Per kitus 30 metų kiekviena ekspozicija, mugė ar kitas didesnis renginys – juvelyrinių dirbinių kompanijoms buvo proga sukurti naują, vis įdomesnį bei įspūdingesnį suvenyrinį šaukštelį. Tačiau vis dėlto masinis pomėgis buvo trumpalaikis - prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, suvenyrinių šaukštelių kolekcionavimo poreikis sumažėjo, o iki karo pabaigos – beveik ir visiškai išnyko.

        Mūsų dienomis beveik nėra žymaus žmogaus ar personažo, istorinio įvykio, lankytinos vietos (pastato, miesto, miestelio), organizacijos ir simbolio, kurie nebūtų įamžinti vieno ar kito laikmečio suvenyriniame šaukštelyje, o kai kurie iš jų - dekoruoti preciziškais raižiniais ar spalvingomis emalės scenomis laikomi neįkainojamais meniniais kūriniais.

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika