trakų 
istorijos 
muziejus
Renginiai, naujienos

Trakų Salos pilyje – Šv. Liucijos šviesos sugrąžtai!

Trakų Salos pilyje – Šv. Liucijos šviesos sugrąžtai!

Trakai, 2023 m. gruodžio 6 d.

Trakų Salos pilyje – Šv. Liucijos šviesos sugrąžtai!

Š. m. gruodžio 13-ąją, 19.00 val., tamsiausiuoju metų laiku, Trakų istorijos muziejus kviečia į didingąją Trakų Salos pilį tradiciškai apsigaubti šviesos ir šilumos skraiste kartu švenčiant Šv. Liucijos – Šviesos dieną. Šventinei simbolikai įprasminti žiūrovai bus kviečiami kartu dalyvauti kultūrinio vyksmo šviesoje: nuoširdžiai pasidžiaugti Trakų istorijos muziejaus prasminga leidybine veikla, pasimėgauti mistiniu postfolkloro atlikėjų Agotos ir Tomos koncertu bei žavėtis Trakų Salos pilies erdvėse švytinčiomis meninėmis lazerių projekcijomis, nešančiomis šviesią žinutę ir palaimingus linkėjimus miesto žmonėms. Renginio metu vyks Tarptautinio exlibrisų konkurso „TIM-75“ laureatų apdovanojimų ceremonija ir kitos širdžių šilumą atliepiančios veiklos.

Gruodžio 13-oji reikšminga ir tradiciniame metų cikle, ir savo kultūrine atmintimi – tądien minima Šv. Liucijos diena. Tai III-IV amžių sandūroje Sirakūzuose gyvenusi mergelė, neišsižadėjusi krikščionybės nei grasinama atiduoti į gėdos namus, nei deginama ugnimi, žudoma kalaviju. Iš šventosios legendos buvo sureikšminta tyrumo ir ugnies simbolika, taip reikalinga šio meto gamtos nykimo slegiamam žmogui. Šiandien Šv. Liucijos švente džiaugiasi visos tautos, gyvenančios Baltijos jūros skalaujamose šalyse, o jos vardas kilęs iš lotyniškojo žodžio lux – „šviesa“. Viduramžių paslaptis saugančios Trakų Salos pilies mūro sienos ir specialiai šiai datai parengta programa leis pasijusti įkvėptiems minėtinos šventės dvasią.

2023 metai – Trakų istorijos muziejaus veiklos 75-oji sukaktis. Pasitikdamas šią progą muziejus surengė tarptautinį, septintąjį, ekslibrisų konkursą ,,TIM-75“ (TIM – Trakų istorijos muziejus), įkvėptą jubiliejinių metų muziejaus devizu – „Bendrystėje – jėga!“. Simboliškai Šviesos dieną vyks šviesos skleidėjų – Tarptautinio exlibrisų konkurso „TIM-75“ laureatų apdovanojimai. Konkurso tema „Su kuo yra muziejus” – „Naujasis muziejus” ir jos potemės dalyviams leido ne tik atsiskleisti jų meniniam, estetiniam profesionalumui ir kūrybiškumui, profesinių subtilybių išmanymo ir žinių bagažui, bet ir pažadino smalsumą, ieškant naujo žvilgsnio, paneriant į gilesnio pažinimo paieškas tikint, kad Muziejus bus priimtas kaip naujomis idėjomis trykštanti versmė, šviesios ir intelektualios kultūrinės aplinkos kūrėjas. Nepaprastai džiaugiamės, kad šiemet iš naujo pažinti mūsų Muziejų ryžosi 58 profesionalūs dailininkai iš 20 valstybių, sukūrę 106 darbus bei 113 šešių valstybių vaikų ir jaunimo atstovų, konkursui pateikę 121 ekslibrisą. Profesionalių dailininkų parodai atrinkti 75 darbai: I-III premijų laimėtojai, 1-3 vietų diplomantai kūrę ekslibrisus tradicinėmis bei kompiuterinės grafikos technikomis, 12 konkurso laureatų ir 54 dailininkų darbai, patekę į katalogą.

Renginyje lankytojų laukia dar viena šviesi staigmena – Trakų istorijos muziejus kvies drauge pasidžiaugti naujausiu leidiniu – „Trakų apylinkių tautosaka. Trakai ežerų atspindžiuose: legendos, padavimai, sakmės“. Tai unikalus leidinys, pristatantis ir populiarinantis rankraštiniuose šaltiniuose esančią, Trakų apylinkėse surinktą sakytinę tautosaką, patraukliai atskleidžiančią ir išryškinančią savitą vietovės daugiakultūriškumą, pasaulėžiūrą, tradiciškumą ir unikalumą. Knyga papildyta QR, kurio dėka galima susipažinti su vietovės ikonografine medžiaga ir autentišku muzikiniu folkloru (garso įrašais). Leidinio pristatymą užburs postfolkloro atlikėjų Agotos ir Tomos atliekamos muzikos garsų skambesys. Renginio veiklas vainikuos ir įspūdį stiprins teminės lazerių projekcijos Trakų Salos pilies erdvėse, kuriomis bus galima gėrėtis nuo 18.00 val. iki 23.00 val.

Šiltoms švieselėms įsižiebus, muzikinėms pašvaistėms nuskambėjus, pamąstysime apie tai, ką paleisime ir paliksime besibaigiantiems metams, už ką turime padėkoti, su kokiomis viltimis pasitiksime Naujuosius Metus. Trakų istorijos muziejus linki sugrįžtančios šviesos pajautos širdyse ir Jūsų namuose!

Švęsti kviečiame –

Gruodžio 13 d. (trečiadienį), Trakų Salos pilyje (Karaimų g. 43C, Trakai)

Šventinė programa Trakų Salos pilies menėje nuo 19.00 val. iki 20.00 val.

Šventinės lazerių projekcijos Trakų Salos pilyje veiks 18.00–23.00 val.

Parengė: Kristina Stankevičienė, Kultūrinės veiklos skyriaus vedėja

El. p. kristina.stankeviciene@trakaimuziejus.lt

Tel. nr. +370 690 90045

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika