trakai 
history 
museum

Gegužės 8 d. 16 val.

Kviečiame į istorikės Kristinos Petrauskės romano „Slanimo raganos“ pristatymą Raštijos bokšte, Trakų Pusiasalio pilyje (Kęstučio g. 4, Trakai).

Pokalbį su autore moderuos dr. Vika Veličkaitė.

Tai pasakojimas apie raganas, istoriją ir moters stiprybę.

Įėjimas – nemokamas!

Prisijunkite prie Spaudos dienai skirtos šventės – laukia įdomūs pokalbiai, naujos knygos ir kūrybinės patirtys!

Gegužės 7 d. 16 val.

Kviečiame į Trakų istorijos muziejaus spaudų rinkinio knygos „Spaudai“ pristatymą Raštijos bokšte, Trakų Pusiasalio pilyje (Kęstučio g. 4, Trakai).

Dalyvauja: dr. Justina Sipavičiūtė (antspaudų tyrėja, sfragistikos specialistė) bei Trakų istorijos muziejaus bendruomenės atstovai.

Po renginio – edukacija, kurios metu galėsite pasigaminti savo antspaudą!

Gegužės 4 d. Trakų istorijos muziejus kviečia ypatingai paminėti Mamos dieną – apsuptiems istorijos ir pavasarinio žydėjimo Trakų Pusiasalio pilyje.

Šią dieną dovanojame mamoms ne tik simbolinį bilietą už 1 eurą, bet ir galimybę pabėgti nuo kasdienybės – į erdvę, kur kiekvienas žingsnis pripildytas praeities didybės ir jaukumo.

Lauksime jūsų edukacinėje programoje „Motinos dienos sakmės“, kuri vyks 13.00 ir 15.00 val. Taip pat galėsite parašyti nuoširdų sveikinimą – atviruką mamai tiesiai iš pilies, su mintimis, kurios pasieks pačias širdis.

Padovanokite savo mamai ypatingą patirtį – laiką kartu, prisiminimus ir nuoširdų dėmesį.

Gegužės 4 d.
Trakų Pusiasalio pilis, Kęstučio g. 4, Trakai


Kviečiame šeimas į smagią pavasario šventę balandžio 27 d. nuo 11:00 iki 16:00 val. Trakų Pusiasalio pilyje!

Lauks kūrybinės dirbtuvės, ekskursijos po Pusiasalio pilį ir Sakralinio meno ekspoziciją bei margučių ridenimo varžytuvės!

Vieta: Trakų Pusiasalio pilis, Kęstučio g. 4, Trakai
Įėjimas nemokamas

Ateikite švęsti Velykų su šeima – lauks šilti įspūdžiai ir smagios veiklos visiems!

Kultūros ministerijos finansuojama Muziejų veiklos skatinimo veiksmų plano įgyvendinimo ir finansavimo programa prisideda prie Lietuvos muziejų rinkinių praturtinimo vertingais, naujais objektais, papildančiais temines muziejų kolekcijas, tampančiais aktualių laikinųjų parodų  eksponatais. Trakų istorijos muziejus šios programos finansavimo dėka įsigijo du išskirtinės vertės istorinius objektus – lietuvišką karininkų špagą ir XIX a. Vilniaus auksakalio Mykolo Neviadomskio pagamintą mišių taurę (kieliką).

1. Lietuviška karininkų špaga – įsigyta vertybė, liudijanti svarbius mūšius

Muziejus įsigijo XX a. trečiajame dešimtmetyje Vokietijoje, WKC (Weyersberg, Kirschbaum & Cie) Solingeno firmoje, pagamintą lietuvišką karininkų špagą. Įmonės Weyersberg, Kirschbaum & Cie (WKC) Solingene istorija prasideda vėlyvaisiais viduramžiais, kai vieną pirmųjų tokio pobūdžio prekių ženklų kardams įregistravo garsus kalvis Johannes Wundes 1560 m.Tai vienas ilgiausiai iki šiol naudojamų prekių ženklų Solingene. XVI amžiuje Solingene jau buvo gerai išvystytas kardų kalvystės menas, o 1573 m. Solingeno burmistru tapo WKC įkūrėjų protėvis Wilhelmas Weyersbergas. Per tą laiką jau buvo sukurtas „Solingeno metodas“ – savotiškas gildijų organizuojamas darbo pasidalijimas. Pavyzdžiui, ašmenų kalimą, grūdinimą, šlifavimą ir poliravimą atliko ne tie patys darbuotojai, o griežtai atskirti. Dėl šios specializacijos Solingenas įgijo puikių duriamųjų ir kertamųjų šaltųjų ginklų ašmenų reputaciją net ankstyvuoju laikotarpiu. Ašmenų kokybė buvo tokia pripažinta, kad „Solingen“ pavadinimas tapo tarptautiniu mastu žinomu prekės ženklu. 1850 m. industrializacijos amžiuje Weyersbergų šeima Solingene tapo svarbiausiu šaltųjų ginklų ašmenų gamybos ir prekybos veikėju. 1933–1945 metais WKC kompanija turėjo ypač aukštos kokybės ginklų gamintojo reputaciją ir tapo svarbiausia kardų tiekėja Vokietijos kariuomenei. 1944 m. Antrojo pasaulinio karo metu WKC buvo Anglijos Solingeno bombardavimo taikinys, beveik visi pastatai ir mašinos buvo sunaikinti, gamyba galiausiai buvo sustabdyta.

Iki garsiosios įmonės uždarymo, jos klestėjimo laikotarpiu pagaminto istorinio ginklo ilgis – 97,2 cm, o jo 81,2 cm geležtė puošniai dekoruota ornamentais ir graviruotais svarbių mūšių pavadinimais bei datomis. Tarp jų – Durbės, Žalgirio, Klecko, Oršos ir Ulos mūšiai.

Ši špaga simbolizuoja Lietuvos kariuomenės tarpukario istoriją. Pasibaigus Nepriklausomybės kovoms, karininkai dalyvaudavo įvairiuose visuomenės renginiuose ir paraduose, kur privalėjo dėvėti paradines uniformas. Tam, kad būtų užtikrintas tinkamas Lietuvos kariuomenės reprezentavimas, buvo sukurti nauji paradiniai kardai, pagaminti Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Tarp jų – ir ši špaga, kurios geležtėje įamžinti Lietuvos kariuomenės laimėti mūšiai.

Įsigytas eksponatas papildė muziejaus ginklų rinkinį ir bus eksponuojamas parodoje, skirtoje Žalgirio mūšio paminėjimui.

2. Mišių taurė – išskirtinis sakralinio meno pavyzdys

Muziejus taip pat įsigijo XIX a. pabaigoje Vilniaus auksakalio Mykolo Neviadomskio (1887–1915) pagamintą mišių taurę. Ši sidabro taurė, kurios praba – 84, išsiskiria paauksuotomis detalėmis, sudėtingais ornamentais ir meistrišku atlikimu. Taurės aukštis – 23 cm, svoris – 450,7 g. Ant jos išgraviruota dedikacija: „Memento pro anima Petri Sidorowicz Anno 1895“.

Mykolas Neviadomskis buvo vienas žymiausių Vilniaus auksakalių, garsėjęs sudėtingais dekoratyviniais elementais, tautiniais raštais ir religiniais simboliais dekoruotais sidabrakalystės dirbiniais. Jo kūriniai dažnai puošdavo bažnyčias ar pasiturinčių Lietuvos bajorų namus.

Ši mišių taurė papildė Trakų istorijos muziejaus lituanistinio sidabro rinkinį ir netrukus bus eksponuojama Sakralinio meno ekspozicijos lobyne.

Šių vertingų eksponatų įsigijimas praturtino Trakų istorijos muziejaus kolekciją ir suteikė galimybę lankytojams susipažinti su Lietuvos istorija, kariniu paveldu bei sakralinio meno tradicijomis. Kultūros ministerijos finansuojama programa prisideda prie unikalių kultūros paveldo objektų išsaugojimo ir jų prieinamumo visuomenei įgalinimo, taip stiprinant lietuviškąją tapatybę ir istorinę atmintį.

Kur vanduo, ten ir žuvys, o kur žuvys, ten ir žuvienė!

Jau daugiau nei dešimtmetį Trakų istorijos muziejaus ir bičiulių jungtinė komanda „Trakų vaiduokliai“ dalyvauja Tarptautiniame žuvienės virimo čempionate Mažojoje Lietuvoje. Gimęs Šilutėje ir persikėlęs į istorinę Rusnės žvejų salą, kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą, kur po žvejybos vėjyje džiūsta senieji tinklai, kur laivų burės dainuoja marių dainas, kur puikiosios vėtrungės kviečia sugrįžti namo, kur karaliauja visagalė žuvienė, čempionatas skaičiuoja jau antrąją gyvavimo metų dešimtį. 2023 metais iš Marijaus Budraičio, čempionato sumanytojo, organizatorius ir vyriausiojo šefo rankų Trakų istorijos muziejaus direktorė gavo oficialų ženklą – čempionato ambasadorės plaketę.

Todėl Trakų Pusiasalio pilyje įsikuria pirmoji oficiali Tarptautinio žuvienės virimo čempionato Ambasada!

Liepos 26 d., nuo 10.00 val. Trakų istorijos muziejaus gimtadienio išvakarėse, Pusiasalio pilyje – katilų alėja ir gastronomijos šventė – žuvienės virimo varžytuvės „Nuo Kuršmarių iki Galvės“!

Norėtum paragauti žuvienės, virtos pagal beveik 600 metų siekiantį receptą? Ateik, degustuok, ragauk, dalink pagyras, stebėk, fotografuok, klausk, kalbėk ir klausykis, nes čia yra puikiausia galimybė sužinoti apie žuvienę tai, ko dar nežinai! Prie žuvienės katilo draugystės ir bičiulystės nesuvaidinsi!

Būsi pats šauniausias svečias, jei atvyksi su savo dubeniu ir šaukštu.

Susitinkam? Susitinkam!

trakai 
istorijos muziejus

Opening Hours

March, April,
October, November
II-VII 10:00 – 18:00

May – September
I – VII 10:00 – 19:00

December-February
III – VII 10:00 – 18:00

contacts

Tel:+370 528 55297
Company code: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

solution

© 2020 Trakai Island Castle Museum
Privacy Policy