trakų 
istorijos 
muziejus

Rugsėjo 25 d., 11.00-18.00 val.

Š. m. rugsėjo 25 d., paskutinįjį mėnesio sekmadienį, 11.00–18.00 val. Medininkų pilies aikštėje vienai dienai įsikurs rankų darbo ir istorinių kūrybos tradicijų puoselėtojai: iškilmingai minint jubiliejinę, atstatytos Medininkų pilies dešimtmečio datą, sugrįžta „Senųjų amatų šventė“! Didingoje pilyje, vienoje didžiausių Vidurio ir Rytų Europoje, atgis senovės pilėnų gyvensena, sklis karinių dainų ir ritmų aidas, vyks lankininkų šaudymo ir senovinių žaidimų turnyrai, įvairiomis gėrybėmis masins amatininkų ir tautodailininkų mugė.

Šventėje numatytos veiklos patraukliai reprezentuos Medininkų pilies istoriją, profesionalių dalyvių išryškinant vietovės unikalumą, buvusią ir dabartinę pilies – nuo fortifikacinio įrenginio, karių ir valdovų gyvenamosios vietos iki šių dienų muziejaus – paskirtį. Senovės dvasia alsuojanti renginio erdvė lauks visų, mažų ir didelių, smalsuolių: kvies stebėti amatų demonstravimus, dalyvauti teminėse edukacinėse programose, apžvalginėse ekskursijose ar istorikų skaitomose paskaitose – diskusijose. Lankytojai galės sužinoti apie archajiškus istorinių kepurių vėlimo, vytinių juostų vyjimo, verpimo verpstuku būdus bei keramikos ir kalvio amato istoriją, pažinti istorines papuošalų, aprangos, muilo, vaistažolių arbatos gamybos subtilybes. Programoje laukia ir senųjų miestiečių amatų juvelyrikos, kalvystės, batsiuvystės, knygrišystės, monetų kalimo, – ir kiti pristatymai.

Ypatingai didelis dėmesys bus skiriamas mažiesiems istorijos mylėtojams: vaikų erdvėje veiks pilies dailininko dirbtuvėlės, pilies tiras „Medininkų pilies šturmas”, čia pat bus galima išbandyti įvairius senovinius jėgos žaidimus, pasivaržyti rungtyje „Kario kelias”, kartu su tėveliais pasinerti į orientacines lobio paieškas, statyti medines pilis. Didžioji dali veiklų vyks atviroje erdvėje, Medininkų pilies kiemo pievoje, todėl kviečiame atsivežti savo patiesalus, prisėsti ant dar žalios, vešlios žolės, pabūti gryname, automobilių ir miesto dulkių neužterštame ore, klausantis dainų ir praeities atkūrėjų pasakojimų, pasijusti darniu vieniu su mūsų istorija.

Bandant aktualizuoti karinių dainų ryšį tarp praeities ir dabarties, Medininkų pilis skambės senosiomis karinės tematikos dainomis, kuriomis džiugins folkloro ansamblis VISI (vadovas Evaldas Vyčinas), Laurita Peleniūtė ir Tadas Dešukas, Jonas Chockevičius, grupė TANKUOJIS.

Renginys nemokamas.

Iki susitikimo Medininkų pilyje!

PROGRAMA:

11.00–18.00 Senųjų amatų demonstravimas ir pristatymai amatininkų rekonstruktorių kieme.

11.00 Šventės atidarymas.

11.15-12.00 Apžvalginė ekskursija su gidu po Medininkų pilį

11.15-12.15 Koncertas: VISI (vadovas Evaldas Vyčinas)*

11.15-12.00 Edukacija: „Viduramžių karyba“ (Vytautas Tenešis)**

12.00-13.00 Varžybos/rungtis „Kario kelias“ (registracija vietoj)

12.30-13.15 Apžvalginė ekskursija su gidu po Medininkų pilį

12.30-13.30 Edukacija: Įvijinio žiedo gamyba (Kazimieras Barišauskas)***

13.00 Sveikinimo žodis „Medininkams 10“ ir naujos ekspozicijos atidarymas (Pilies donžonas, 4 a.)

13.30-14.30 Koncertas: JONAS CHOCKEVIČIUS akustiškai*

13.30 Orientacinės varžybos „Surask pilies aukso lobyną“ (registracija vietoj)

13.30 Amato demonstravimas: Istorinės kepurės vėlimas (Brigita Rakauskienė)**

14.00-15.00 Edukacija: Rankraštinės archyvinės knygelės įrišimas (Rimas Supranavičius)***

14.00-15.00 Varžybos/rungtis „Kario kelias“ (registracija vietoj)

14.30-15.15 Apžvalginė ekskursija su gidu po Medininkų pilį

14.30 Orientacinės varžybos „Surask pilies aukso lobyną“ (registracija vietoj)

15.00-16.00 LAURITA PELENIŪTĖ ir TADAS DEŠUKAS „Karinių sutartinių ratas“ *

15.30-16.30 Edukacija: „Lietuvos pinigų istorija” (Aleksandras Krivošeinas)***

16.00-16.45 Apžvalginė ekskursija su gidu po Medininkų pilį

16.00-17.00 Varžybos/rungtis „Kario kelias“ (registracija vietoj)

16.00 Orientacinės varžybos „Surask pilies aukso lobyną“ (registracija vietoj)

16.30-17.30 Koncertas: TANKUOJIS*

18.00 Šventės pabaiga

Paskaitų/diskusijų erdvė (vieta: konferencijų salė, administracinis pastatas):

11.15-12.00 Medininkų pilies istorija (Aleksandras Krivošeinas)

14.00-14.45 Viduramžių pilys ir jų vaidmuo karyboje (Vytautas Tenešis)

16.00-16.45 Medininkų pilies archeologiniai tyrimai (Darius Deinarovičius)

11.00-18.00 Pilies pramogos:

Lankininkų turnyrai („Fenikso plunksna“)

Pilies žaidimai ir rungtys („Rekežio nuvertimas“, „Trauktynės“, „Išstūmimo iš rato“ turnyrai ir kt. vaikams ir ne tik)

Monetų kalimas „Medininkų pilis“ (paslauga mokama 0.50 ct arba 1.00 Eur, atsiskaitoma tik grynaisiais)

Medinės dėlionės „Medininkų pilis“, „Trakų Salos pilis“, „Kenesa“ (vieta: Medininkų pilies donžonas).

Edukacinės veiklos: „Pasigamink pats senovės kario žirgą“; lipdymas iš molio, piešimas ir istorijos pažinimo kitaip programa; pilies tiras „Medininkų pilies šturmas”.

* Lauko erdvė arba, esant blogam orui, – pilies donžono 5 a.

** iš savo darbo vietos

*** edukacinė palapinė

Šventės metu veiks amatininkų ir tautodailininkų mugė.

Renginio lankymas NEMOKAMAS

Renginio organizatoriai pasilieka teisę keisti programą

Muzikinė drama

Istorija tapsianti legenda: ansamblis „Lietuva“ pristato muzikinę dramą „Sakmė apie dovanotą širdį”, menančią Vytauto Didžiojo laikus. Premjera įvyks rugpjūčio 19-20 d. Trakų salos pilyje, o vėliau ir visoje Lietuvoje, kur žiūrovai kviečiami tapti gyvos legendos liudininkais – istorijos, kuri Lietuvoje skaičiuoja jau 625 metus. Taip ansamblis „Lietuva“ tęsia savo kryptį, į sceną perkeldamas šalies istorinius etapus bei asmenybes.

Šiame muzikiniame spektaklyje modernia forma atgis tokie herojai kaip Vytautas Didysis, karaliaus Jogailos pasiuntinys, Didžiojo kunigaikščio patikėtiniai karaimai ir kitos istorinės asmenybės, kurias įkūnys Vytautas Rumšas vyresnysis, Rafailas Karpis, Andrius Bialobžeskis, Ilja Gun, Rasa Serra, Valentinas Krulikovskis, Severina Špakovska, Aistė Benkauskaitė ir kiti. Režisieriaus Daliaus Abario statomą premjerą ansamblis kuria kartu su Lietuvos karaimų kultūros bendrija.

„Mes dėmesį skiriam mažėjančiai tautai, kuri istoriškai labai svarbi lietuviams. Parodome, kad mums rūpi, ir tarsi kartu su jais išgyvename, kadangi patys esame maži. Nuo Vytauto Didžiojo laikų karaimai lygiaverčiai, jie galėjo pasilikti savo tikėjimą, puoselėti savo tradicijas, kas yra labai svarbu jų būčiai. Karaimai noriai įsitraukė, save tapatina su Lietuva. Tiesą sakant, ši istorija mane palietė asmeniškai, nes juk dažnai lietuviai laikomi uždaresni. O yra atvirkščiai – esu atstovė tokios atviros valstybės, kuri jau prieš šimtmečius buvo atvira kitataučiams. Tai svarbus pasitikėjimo ženklas“, – sako Agnija Šeiko, viena iš muzikinės dramos choreografių, Šeiko šokio teatro įkūrėja, triskart apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“.

2022 m. paskelbti Lietuvos karaimų metais – sukanka 625 metai, kai šią tautą į bendrus namus Lietuvoje atsivedė didysis kunigaikštis Vytautas. Kaip žinoma iš istorinių šaltinių, karaimai sudarė vieną iš elitinių LDK pėstininkų padalinių, turėjo įtakos mūsų pergalei Žalgirio mūšyje, buvo ištikimi ir atsidavę. Vienas kitu besąlygiškai pasitikėdami, lietuviai ir karaimai kartu kūrė valstybę ir yra geras pavyzdys, kaip skirtingų religijų ir pasaulėžiūrų tautos sugyvena iki šiol.

Naujas šokio ir muzikos spektaklis įkvėps ne vien besąlygiška dviejų tautų draugyste. Pasak kūrybinės komandos, šiuolaikiškai kuriama spektaklio atmosfera ir modernus išpildymas nustebins ir autentiškumu, ir neįprastais scenos, šviesų, vaizdo projekcijų ir šiuolaikinio šokio sprendimais, atpažįstamais simboliais, spektakliams nebūdingu pasakojimu ar net nuo kūrėjų nepriklausomomis oro sąlygomis.

„Tai nebus panašu į vaidybinį spektaklį ar atkurtą istorinį filmą. Norėjome pasižiūrėt ne vien per tradicinį meną. Mums svarbi pati idėja – kaip atspindėti vertybes, atskleisti žmonių virsmus ir santykius, kaip kitaip pažvelgti į  jausminę ir emocinę puses per judesį, ryšį tarp tų dviejų tautų. Visa šokio ir muzikos kalba yra gilesnė, daugiasluoksnė interpretacija, o choreografija visa ko pagrindas. Nors turėsime konkretų siužetą, tarsi pakilsime į metafizinį lygį ir abstraktesnį vaizdinį. Savaip renkame šių kultūrų kodus, ženklus, deriname su jų autentiškais elementais. Dar svarbu tai, jog mūsų pastatymas atspindi XXI a. žmogaus žvilgsnį į praeitį, ką tai reiškia mums ir kaip ją suprantame dabar“, – pasakoja A. Šeiko.

Siužetinis veiksmas žiūrovus intriguos didingomis kovos, tarpusavio pasiaukojimo ir meilės scenomis. Jas pastiprins solistų balsai ir masinės šokėjų bei choro scenos, kurias atliks ansamblis „Lietuva“ ir kviestiniai muzikos atlikėjai.

„Pati kūrybinė komanda jau diktuoja, kad bus visiškai kitos žaidimo taisyklės, žiūrime iš kitos perspektyvos. Esame nenuilstantys ieškotojai. Noriu pasidžiaugti, kad toks kūrinys kuriamas remiantis tokiomis fundamentaliomis vertybėmis, ant kurių stovi valstybė ir net visas pasaulis. Kitas svarbus aspektas, kad mes, kaip valstybinis ansamblis, esame atviri kitos tautos kultūrai ir kuriame bendrą simbiozę, kartu įsitraukiame“, – sako kita choreografė Aušra Krasauskaitė, ansamblio „Lietuva“ vyr. baletmeisterė, „Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Padėkos kaukės“ laureatė.

Spektaklis numatomas dvikalbis – lietuvių ir karaimų kalba su vertimu. Kaip apibūdina sakmės kompozitorius ir idėjos autorius Linas Rimša, muzika sukurta „World music“ tema, kur rytietiški Azijos garsai persipins su operiniais balsais. Kartu su elektronine muzika gyvai skambės įvairūs mušamieji, styginiai, tautiniai instrumentai.

Lietuvoje karaimai, deja, sparčiai nykstanti tauta: iš gausybės jų palikuonių šiandien jų suskaičiuojama tik 196. Tikimasi, kad „Sakmė apie dovanotą širdį” ateities kartoms išliks kaip legenda, muzikinis paminklas, įamžinantis bendrą istoriją ir gyvus karaimų palikuonis. Jie bus nufilmuoti muzikinio spektaklio vyksme.

„Premjera peržengs įprasto „tautinių mažumų“ projekto ribas, ji skirta plačiajai Lietuvos visuomenei,  tuo pačiu – pačiai karaimų bendruomenei, jos tautinei dvasiai kelti. Šiais laikais, kai bendruomeninis gyvenimas nebėra norma, labai svarbu išsaugoti tautinę savastį, etninį bendrumą, palaikyti vienas kitą“, – teigia Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė dr. Karina Firkavičiūtė.

Trakai premjerai pasirinkti neatsitiktinai – jie tapę karaimų Meka. Čia kas vasarą susirenka po pasaulį pasklidę karaimų tautos atstovai, o dalis jų tebegyvena lig šiol.

„Sakmės apie dovanotą širdį“ režisierius – D. Abaris, pernai apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“, kaip geriausias Lietuvos režisierius už operos „Skrajojantis olandas“ pastatymą. Kompozitoriai – L. Rimša ir Gintautas Venislovas, scenarijaus ir libreto autorius – Alvydas Šlepikas, choreografės – A. Šeiko ir A. Krasauskaitė. Į kūrybinį šokio procesą taip pat įsitraukė „Lietuvos“ šokių grupės atlikėjai.

Scenografijos dailininkė – Sigita Šimkūnaitė. Kostiumų dailininkė – Sandra Straukaitė, vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas. Šviesų dailininkas – Andrius Stasiulis, vaizdo grafikos autoriai – Lukas Miceika ir Vaclovas Nevčesauskas.

Po „Sakmė apie dovanotą širdį“ premjeros Trakų salos pilyje – istorijos muziejaus kieme, toliau spektakliai bus rodomi rugsėjo 15 d. Marijampolėje, rugsėjo 21 d. Alytuje, rugsėjo 23 d. Klaipėdoje, spalio 5 d. Panevėžyje, spalio 13 d. Vilniuje ir spalio 21 d. Kaune.

Projekto globėjas – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Projektą iš dalies finansuoja LR Kultūros ministerija ir LR Vyriausybės kanceliarija. Projekto partneriai – Trakų rajono savivaldybė ir Trakų istorijos muziejus. Informacinis rėmėjas – LRT.  Rėmėjai – UAB Layher Baltic, UAB Nemuno banga, AB Lietkabelis, UAB Litana.

KŪRYBINĖ KOMANDA:

Kompozitoriai: Linas Rimša ir Gintautas Venislovas

Režisierius: Dalius Abaris

Choreografės: Agnija Šeiko ir Aušra Krasauskaitė

Scenarijaus ir libreto autorius: Alvydas Šlepikas

Vyr. dirigentas: dr. Egidijus Kaveckas

Scenografijos dailininkė: Sigita Šimkūnaitė

Kostiumų dailininkė: Sandra Straukaitė

Šviesų dailininkas: Andrius Stasiulis

Video grafikos autoriai: Lukas Miceika ir Vaclovas Nevčesauskas

DALYVAUJA:

Valstybinis ansamblis „Lietuva“ ir kviestiniai muzikos atlikėjai

SOLISTAI:

Vytautas Didysis: Vytautas Rumšas vyr.              

Zarachas, senasis karaimas tėvas: Valentinas Krulikovskis

Natanas, karaimas sūnus: Rafailas Karpis

Natano mylimoji Bijana: Rasa Serra                   

Jogailos siųstas šnipas, vienuolis Henrikas: Andrius Bialobžeskis

Vytauto Didžiojo patikėtinis ir globotinis Ainius: Ilja Gun

Ainiaus mylimoji Austėja: Aistė Benkauskaitė

Severina Špakovska

Jogailos pasiuntinio vienuolio samdinys: Donatas Kaikaris

Trakų Salos pilyje. 2022 m. birželio 25-26 d.

Trakų Salos pilyje – tarptautinis gyvosios istorijos festivalis „Viduramžių šventė“!

Po dviejų metų pertraukos, birželio 25–26 d., apsupta ežerų, apjuosta vaizdingų pakrančių Trakų Salos pilis vėl alsuos senąja dvasia ir nukels mus į Lietuvos vėlyvųjų viduramžių laikus. Čia vyks tradicinė, jau dvidešimt ketvirtoji, „Viduramžių šventė“, į kurią sugužės profesionalūs amatininkai, rekonstruktoriai, senosios karybos klubai, tautodailininkai, edukatoriai ir kiti paveldo puoselėtojai iš įvairių Lietuvos svečių šalių kampelių.

Šiemet tradicinė šventė dedikuojama Trakų miesto 700 metų jubiliejui, tad numatoma programa itin gausi veiklų įvairove: čia dvi dienas skambės senoji muzika, šokio sūkury suksis ne tik šokėjai, bet ir svečiai, kausis riteriai, stebins diduomenės puotos ir spektakliai, žonglieriaus pasirodymai, visus suburs Trakų Salos pilies arbatos maišymas iš stebuklingų Šv. Jono nakties žolelių, dirbs amatininkai ir mokys senųjų meistrystės tradicijų, bus skaitomos paskaitos. Tikrai netrūks įvairių pramogų suaugusiems ir mažiesiems Trakų Salos pilies lankytojams!

Istoriniame Lietuvos mieste vykstanti šventė yra svarbiausias metų tradicinis Trakų istorijos muziejaus renginys, kurio metu rekonstruojami viduramžių gyvenimo fragmentai autentiškoje aplinkoje, patrauklus smalsiems lankytojams. Tai vieta, kur istorijos amžiai džiugina ne vien mūsų akis, bet pažadina ir kitas jusles. Renginys organizuojamas nuo 1998 metų, turi gilias tradicijas ir didelę išliekamąją vertę, atlieka švietėjišką misiją ir yra itin aktualus Lietuvos istorija ir senąja kultūra besidominčiai visuomenei bei svečiams iš užsienio. Daug festivalio dalyvių yra ilgamečiai ir ištikimi Muziejaus bičiuliai drauge įgyvendinę gražių iniciatyvų ir edukacinių projektų, vitražo meistro A. Rimkevičiaus kurti vitražai puošia Pusiasalio pilies Dominikonų vienuolyno koplyčios langus, A. Petrauskienė, T. Šakienė, D. Grigonienė, V. Ratkevičienė – kolegės iš kitų Lietuvos muziejų. Tai labai svarbu ir pačiam Trakų istorijos muziejui, kurio darbuotojai yra daugelio veiklų sumanytojai, entuziastai ir aktyvūs dalyviai, su dideliu įkvėpimu ir džiaugsmu besidalinantys savo patirtimi ir žiniomis su kiekvienu besilankančiu. Trakai – miestas, kuriame Muziejus turi širdį! Susitikime!

Šventės dalyviai

Senųjų amatų demonstravimas: Rimas Supranavičius (knygrišystė), Kazimieras Barišauskas (juvelyrika), Martynas Švedas (senoji odininkystė), Dalia Grigonienė (senoji batsiuvystė), Algirdas Juškevičius (senoji medžio drožyba), Evaldas Kapčius (kalvystė), Virginija Rimkutė (tekstilė), Vasarė Ratkevičienė (siūlų dažymas augaliniais dažais), Adelė Karaliūnaitė (senoji medicina), Egidijus Virbašius (viduramžių muzikos instrumentai, muzikavimas), Simas Janulis (dambreliai, muzikavimas), Alfreda Petrauskienė ir Tereza Šakienė (senovinė žvejyba), Lina Žaliauskienė (sodų rišimas), Asta Plentaitė-Balčiūnienė (senovinis muilo virimas), Edita Gilė (prieskoniai viduramžių virtuvėje), Vaida Druskytė (juvelyrika), Alma Kasperavičienė (vaško žvakių liejimas, bitininkystė), Artūras Rimkevičius (vitražų gamyba), Loreta Lichtarovičienė (vytinių juostų vijimas, burtukavimas), „Vilniaus puodžių cechas” ir kt.

Viduramžių karybos rekonstrukcija: Senovės baltų kovų brolija„Vilkatlakai“, „Hospitalierių ordinas“, riterių klubas Komturia-Riga (Latvija), Istorinio fechtavimo asociacija.

Muzika, šokiai, spektakliai, pasirodymai: „Thundertale“,„Rakija Klezmer Orkestar“, „Baltos varnos“, „Tykumos“,„Ambera“ (viduramžių muzikos grupė), „Hansanova“ (viduramžių muzikos grupė), „Saltus Gladii“ (viduramžių šokių grupė), „Festa Cortese“ (senojo šokio trupė), VšĮ „Stalo teatras“, žonglierius Mantas Markevičius.

Švęsti kviečiame –

birželio 25 d. nuo 10 iki 21.15 val. įsigijus lankytojo bilietą

birželio 26 d. nuo 10 iki 19 val. nemokamai

Šventės rėmėjai:

UAB „Birštono mineraliniai vandenys“ ir Ko 

UAB „Karališka kibininė“

UAB „Lietuviškas midus“

Parengė: Kristina Stankevičienė, Kultūrinės veiklos skyriaus vedėja

El. p. kristina.stankeviciene@trakaimuziejus.lt

Tel. nr. +370 690 90045

PROGRAMA

Akimirkos iš Viduramžių šventės Trakų Salos pilyje, 2022. Foto. O. Ševeliov

Trakų istorijos muziejus kviečia drauge paminėti Europos archeologijos dienas Lietuvoje.

Birželio 17 d. muziejaus svečius kviesime apsilankyti Trakų pusiasalio pilyje, kurioje lankytojams bus suteikta išskirtinė proga išvysti muziejaus restauratoriaus-knygryšio dirbtuves, kuriose taikant senąsias technologijas ir priemones, rankomis rišamos knygos. Bus pasakojama, kodėl knygos „suserga“, kaip jas apsaugoti ir ar galima knygas „pagydyti“. Praktinio užsiėmimo metu lankytojams bus suteikta galimybė patiems įrišti vieno lanko odinę knygelę bei ją dekoruoti.

Birželio 18 d., šeštadienį, Trakų istorijos muziejaus ekspoziciniame padalinyje, Sakralinio meno ekspozicijoje, bus skaitomi pranešimai.

Pirmojo pranešimo „Archeologinių tyrimų netikėti atradimai Trakų pusiasalio pilyje“ metu lankytojai bus supažindinti su paskutiniųjų dešimtmečių Trakų pusiasalio pilies archeologinių tyrimų rezultatais bei įžvalgomis. Po paskaitos lankytojams bus suteikta galimybė apsidairyti po laikinąją parodą, kurioje bus eksponuojami Trakų pusiasalio pilyje archeologinių tyrimų metu aptikti radiniai, su kuria lankytojus supažindins pats parodos kuratorius Ugnius Budvydas.

Antrojo pranešimo metu bus kalbama apie Trakų mieste buvusius, tačiau iki šių dienų neišlikusius, skirtingoms konfesijoms priklausiusius maldos namus, jų istoriją ir palikimą.

Programa:

2022 m. birželio 17 d. 10:00-11:30 val.

Edukacinis užsiėmimas  „Kultūros pusryčiai su Trakų pilies knygrišiu“. Užsiėmimą veda restauratorius ir knygrišys Rimas Supranavičius.

Trakų pusiasalio pilis, knygrišio dirbtuvės (Kęstučio g. 4, Trakai)

Užsiėmimo metu dalyviai susipažins su knygrišio dirbtuvėmis, pamatys, kaip, taikant senąsias technologijas ir priemones, rankomis rišamos knygos. Praktinio užsiėmimo metu bus įrišamos nedidelės vieno lanko odinės knygelės, o jų viršeliai dekoruojami.

Edukacija skirta vidutiniojo  ir vyresniojo  mokyklinio amžiaus  grupėms.

2022 m. birželio 17 d. 13:00-15:00 val.

Edukacinis užsiėmimas  „Kultūros popietė su knygų įrišų restauratoriumi“. Užsiėmimą veda restauratorius ir knygrišys Rimas Supranavičius.

Trakų pusiasalio pilis, knygrišio dirbtuvės (Kęstučio g. 4, Trakai)

Užsiėmimo metu dalyviai aplankys dokumentų restauravimo dirbtuves. Bus atsakyta į klausimus, kodėl „suserga“ knygos,  kaip jas saugoti nuo „ligų“ ir ar galima knygą „pagydyti“?

 O kokios knygos buvo rišamos Trakų pilyje? Dalyviai ne tik išgirs atsakymus, bet ir patys praktinio užsiėmimo metu įriš odines knygeles pagal XVI – XVII a. Trakų Pilies Teismo knygų įrišus.

Edukacija skirta vidutiniojo ir vyresniojo mokyklinio amžiaus grupėms, suaugusiems  ir šeimoms.

2022 m. birželio 18 d. 13:00-13:45 val.

Pranešimas „Archeologinių tyrimų netikėti atradimai Trakų pusiasalio pilyje“. Pranešimą skaitys archeologas Ugnius Budvydas.

Trakų pusiasalio pilis, Trakų istorijos muziejaus ekspozicinis padalinys, Sakralinio meno ekspozicija (Kęstučio g. 4, Trakai)

Nuo 2000 metų Trakų istorijos muziejus vykdo Trakų pusiasalio pilies ir kitų statinių komplekso liekanų bei aplinkos tvarkomuosius darbus. Įgyvendinant šį projektą numatyta sutvarkyti pilį ir ją pritaikyti turizmo reikmėms. Trakų pusiasalio pilis, užimanti daugiau nei 4 ha plotą, yra viena iš didžiausių ir seniausių Lietuvos gotikinių pilių. Todėl nuolatos susilaukia mokslininkų dėmesio. Šio projekto metu įvairiose pilies vietose buvo atlikti archeologiniai tyrimai, kurie suteikė papildomos informacijos apie pačią pilį bei jos istoriją praradus karinę reikšmę XVI-XVII a. Pranešime bus supažindinta su paskutiniųjų dešimtmečių Trakų pusiasalio pilies archeologinių tyrimų rezultatai bei įžvalgos. Pranešimo pabaigoje bus pristatyta laikina paroda, kurioje lankytojai bus supažindinti su archeologinių tyrimų metu aptiktais radiniais.

2022 m. birželio 18 d. 13:55-14:40 val.

Pranešimas „Nutrūkusi istorija: maldos namai Trakų mieste“. Pranešimą skaitys muziejininkas Darius Deinarovičius.

Trakų pusiasalio pilis, Trakų istorijos muziejaus ekspozicinis padalinys, Sakralinio meno ekspozicija (Kęstučio g. 4, Trakai)

Trakai, istorinė Lietuvos sostinė, kurios pažiba – Trakų Salos pilis. Kalbant apie Trakų miesto istoriją bei šios gyvenvietės augimą dažnai nepelnytai yra užmirštami sakralinai objektai, atliepę čia gyvenusių bei dirbusių žmonių sielovados bei dvasinio pasitenkinimo poreikius, atlikę svarbią maldos namų funkciją. Nors kiekvienas miesto gyventojas ar net dažnas svečias žino Trakų Švč. Mergelės Marijos apsilankymo baziliką, tačiau retas žino apie praeityje Trakų pusiasalio pilies teritorijoje veikusį Dominikonų vienuolyną, iki šių dienų neišlikusią Trakų Šv. Mikalojaus vyskupo bažnyčią ir bernardinų vienuolyną, Skaisčiausios Dievo motinos gimimo vienuolyną su cerkve, musulmonų mečetę ar žydų sinagogą. Pranešimo metu lankytojai bus supažindinti su šių ir kitų sakralinių objektų istorija Trakų mieste.

Renginys nemokamas.

Muziejų nakties renginys – unikali galimybė susipažinti su išskirtinio kultūrinio paveldo Trakų Salos pilies istorija, pajusti, kaip įdomiai gali prabilti eksponatai, nusikelti į viduramžius ir susitikti su šių erdvių gyventojais, šeimininkais. Mūsų tikslas – pasiūlyti lankytojams aktyvių ir įtraukiančių veiklų, patraukliai pristatant legendomis apipintos Trakų Salos pilies paslaptis, įvairias edukacines ir pramogines veiklas bei galimybę aplankyti įprastai užvertas pilies erdves.

Foto: Saulius Mikalauskas

Foto: Augustė Goberytė

Gerbiami dailininkai,

Džiaugiamės galėdami pakviesti jus dalyvauti

TARPTAUTINIAME EKSLIBRISŲ KONKURSE ,,LIETUVIŠKOJI GOTIKA: TRAKŲ ESTETIKOS IR FENOMENO REFLEKSIJOS“

Konkurse gali dalyvauti dailininkai profesionalai ir 419 metų amžiaus vaikai bei moksleiviai.

Ekslibrisų siuntimas:

Ne Europos šalių dalyviai turėtų išsiųsti iki 2022 m. gegužės 7 d. (imtinai, galioja pašto registracijos data).

Europos šalių dalyviai turėtų išsiųsti iki 2022 m. gegužės 14 d. (imtinai, galioja pašto registracijos data).

Tikimės, kad susidomėsite ir aktyviai dalyvausite, tokiu būdu prisidėdami prie tarptautinio vaikų meno bei tarptautinio profesionaliojo meno populiarinimo visame pasaulyje!

Linkime įkvėpimo, ramybės ir gerovės 2022 metais!

Būsime dėkingi, jei pasidalinsite šia informacija su kitais.

Renata Mečkovskienė
konkurso kuratorė

el. p.: renata.meckovskiene@trakaimuziejus.lt

Visą informaciją apie konkurso sąlygas ir dalyvio anketą rasite:

DAILININKAI PROFESIONALAI

KONKURSO NUOSTATAI (.PDF)

DALYVIO ANKETA (.DOCX)

DALYVIO ANKETA (.PDF)

TERMS OF COMPETITION (.PDF)

REGISTRATION FORM (.DOCX)

REGISTRATION FORM (.PDF)

VAIKAI IR JAUNIMAS

KONKURSO NUOSTATAI (.PDF)

DALYVIO ANKETA (.DOCX)

DALYVIO ANKETA (.PDF)

TERMS OF COMPETITION (.PDF)

REGISTRATION FORM (.DOCX)

REGISTRATION FORM (.PDF)

Sveikiname 2022 m. Trakų istorijos muziejuje skelbto tarptautinio ekslibrisų konkurso ,,Lietuviškoji gotika: Trakų estetikos ir fenomeno refleksijos“  nugalėtojus!

            Konkurso tikslas – populiarinti knygos ženklą ir ekslibrisų parodą eksponuoti Lietuvos bibliotekose, pristatant Trakų miesto gotikinį paveldą ekslibrisuose „įkūnytais“ apmąstymais apie lietuviškąją gotiką, kaip viduramžių Lietuvos „modernizmą“ ir ekslibrisų, kaip knygos meno ženklo nūdienos tradicijas ir aktualijas pasaulio kontekste.

            Trakų istorijos muziejaus rengtame konkurse dalyvavo 85 dalyviai nuo 19 metų, atstovaujantys 24 pasaulio šalims: Argentinai, Baltarusijai, Belgijai, Bulgarijai, Čekijai, Danijai, Indijai, Italijai, Juodkalnijai, Kanadai, Kinijai, Kroatijai, Lenkijai, Lietuvai, Meksikai, Norvegijai, Rumunijai, Serbijai, Slovėnijai, Š. Makedonijai, Turkijai, Ukrainai, Vengrijai, Vokietijai ir 202 vaikai ir jaunimas iki 19 metų, atstovaujantys 9 pasaulio šalims: Baltarusijai, Čekijai, Kanadai, Kroatijai, Latvijai, Lenkijai, Lietuvai, Slovakijai, Turkijai, Ukrainai, Vengrijai ir Vokietijai.

Trakų istorijos muziejaus direktorės Alvygos Zmejevskienės vadovaujama vertinimo komisija 2022 m. birželio 22-23 d., iš 85  konkursantų nuo 19 metų pateiktų 202 ekslibrisų, atrinko 144 geriausius darbus ir iš 207  konkursantų nuo 4 iki 19 metų pateiktų 217 ekslibrisų, atrinko 84 geriausius darbus.

Nuo gruodžio 1 dienos 228 ekslibrisai bus eksponuojami parodoje Trakų Salos pilyje, išleistas parodos katalogas.

            Vertinimo komisijos sprendimu, trys geriausi profesionalūs menininkai apdovanoti I–III premijomis. Kiti trys geriausi, kūrę tradicinėmis grafikos technikomis, ir trys autoriai, kurie sukūrė darbus, taikydami naujas technologijas, autorines technikas, kompiuterinę grafiką, įvertinti 1–3 vietos diplomais, 15 autorių apdovanoti laureato diplomais.

            Trys geriausi dalyviai iki 19 metų apdovanoti vardiniais medaliais. Kiti trys geriausi, kūrę tradicinėmis grafikos technikomis, ir trys autoriai, kurie sukūrė darbus, taikydami naujas technologijas, autorines technikas, kompiuterinę grafiką, įvertinti 1–3 vietos diplomais, 15 autorių apdovanoti laureato diplomais.

            Atrenkant geriausius darbus, ypatingas dėmesys skirtas tradicinių grafikos technikų taikymui, profesionaliam darbų atlikimui, naujų technologijų, kompiuterinės grafikos pritaikymui, kūrybiškumui, kūrinio originalumui, Trakų istorijos ir kultūros studijoms.

            Trakų istorijos muziejaus vardu dėkojame visiems autoriams, susidomėjusiems konkurso idėja. Reiškiame padėką visiems projekto partneriams bei erdvėms, atversiančioms savo duris keliaujančioms konkursantų darbų parodoms.

PARODOS DALYVIAI(.PDF)

PARODOS DALYVIAI/EXHIBITORS VAIKAI IR JAUNIMAS(.PDF)

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II 12:00 – 18:00 val.
III-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika