trakų 
istorijos 
muziejus

Kur vanduo, ten ir žuvys, o kur žuvys, ten ir žuvienė!

Jau dešimt metų Trakų istorijos muziejaus ir bičiulių jungtinė komanda dalyvauja Tarptautiniame žuvienės virimo čempionate Mažojoje Lietuvoje. Gimęs Šilutėje ir persikėlęs į istorinę Rusnės žvejų salą, kur vanduo ir žmonės kuria gyvenimą, kur po žvejybos vėjyje džiūsta senieji tinklai, kur laivų burės dainuoja marių dainas, kur puikiosios vėtrungės kviečia sugrįžti namo, kur karaliauja visagalė žuvienė, pernai čempionatas šventė savo 15-ąją sukaktį. Tais pačiais metais iš Marijaus Budraičio, čempionato sumanytojo, organizatorius ir vyriausiojo šefo rankų Trakų istorijos muziejaus direktorė gavo oficialų ženklą – čempionato ambasadorės plaketę.

Todėl šiemet Trakų Pusiasalio pilyje įsikuria pirmoji oficiali Tarptautinio žuvienės virimo čempionato Ambasada!

Liepos 27 d., nuo 10.00 val. Trakų istorijos muziejaus gimtadienio išvakarėse, Pusiasalio pilyje – katilų alėja ir gastronomijos šventė – žuvienės virimo varžytuvės „Nuo Kuršmarių iki Galvės“!

Norėtum paragauti žuvienės, virtos pagal beveik 600 metų siekiantį receptą? Ateik, degustuok, ragauk, dalink pagyras, stebėk, fotografuok, klausk, kalbėk ir klausykis, nes čia yra puikiausia galimybė sužinoti apie žuvienę tai, ko dar nežinai! Prie žuvienės katilo draugystės ir bičiulystės nesuvaidinsi!

Būsi pats šauniausias svečias, jei atvyksi su savo dubeniu ir šaukštu.

Susitinkam? Susitinkam!

ŽUVIENĖS VIRIMO VARŽYTUVIŲ PROGRAMA

2024 M. LIEPOS 27 D.

TRAKŲ PUSIASALIO PILIS

IKI 10.00 VAL. KOMANDŲ REGISTRACIJA, ĮSIKŪRIMAS

12.00 VAL. IŠKILMINGAS PIRMŲJŲ ŽUVIENĖS VIRIMO VARŽYTUVIŲ ATIDARYMAS, KOMANDŲ IR SVEČIŲ PRISTATYMAS

13.00 VAL. „KATILŲ ALĖJOS“ LANKYMAS, ŽUVIENĖS VIRIMO PROCESO STEBĖJIMAS, BENDRAVIMAS SU KOMANDOMIS

NUO 13.00 VAL. LINKSMOSIOS VARŽYTUVĖS, KONCERTAI, MALONŪS ATRADIMAI

IKI 14.00 VAL. KŪRYBINGIAUSIŲ, ŠMAIKŠČIAUSIŲ KOMANDŲ RINKIMAS

NUO 14.00 VAL. ŽUVIENĖS DEGUSTACIJA

16.30 VAL. ABSOLIUTAUS ŽUVIENĖS VIRIMO ČEMPIONO IR PRIZININKŲ PASKELBIMAS, KITI APDOVANOJIMAI

18.00 VAL. NUOTAIKINGAS KONCERTAS

Renginio metu bus galima aplankyti Sakralinio meno ekspoziciją, nusikalti proginę monetą, sudalyvauti ekskursijose bei edukacijose

Renginio organizatoriai: Trakų istorijos muziejus ir VO „Forumas“, vadovas Marijus Budraitis

Renginio lankymas – NEMOKAMAS

Trakų istorijos muziejuje, Kęstučio g. 4, atstatytame Trakų Pusiasalio pilies pietvakarių bokšte, jau gavusiame „Knygos namų“ pavadinimą, 2024 m. birželio 3–7 dienomis Lietuvos atminties institucijų darbuotojai dalyvavo kūrybinėse knygrišystės dirbtuvėse. Projektą dalinai finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, organizavo Trakų istorijos muziejus drauge su partneriais ir gerais bičiuliais – Vilniaus knygrišių gildija. Naujų knygrišystės kompetencijų įgijo dešimt dalyvių – muziejininkų, bibliotekininkų, restauratorių, knygos meno srities specialistų, prie jų jungėsi ir pagal galimybes dalyvavo ir Trakų istorijos muziejaus darbuotojai.

Projekto tikslas buvo susipažinti su XVI–XVIII a. LDK knygrišyste ir įrišti po keletą knygų pagal Trakų pilies bei Žemaičių Žemės teismų aktų knygas. Per penkias dienas, intensyviai darbuodamiesi ir vadovaujami patyrusių specialistų, dalyviai įrišo dvidešimt dvi knygas.

Užsiėmimų metu stropūs ir kantrūs mokiniai taip pat susipažino su popieriaus marmuravimo amatu bei technikomis, dekoravo popierių pagal istorinius senojo marmurinio popieriaus raštus, sukurtus Europoje ir Lietuvoje. Pavyko sukurti per 150 įvairiais užburiančiais raštais dekoruotų popieriaus lakštų! Dalis jų padovanota Muziejui – juo vėliau naudosis Muziejaus darbuotojai, keldami savo kompetencijas knygrišystės mokymuose.

Mokymams vadovavo patyrę savo sričių profesionalai: projekto vadovas, Trakų istorijos muziejaus rinkinių apskaitos, skaitmeninimo ir restauravimo skyriaus vedėjas Rimas Supranavičius (knygrišystė), Vilniaus knygrišių gildijos nariai Sigitas Tamulis (knygrišystė) ir Aušra Lazauskienė (popieriaus marmuravimas).

Kūrybinės dirbtuvės buvo atviros Muziejaus lankytojams: jie stebėjo vykstančius knygrišystės užsiėmimus, o, užsiregistravę iš anksto, kiekvieną dieną dalyvavo knygrišystės edukacijose: naudodami senąsias knygrišystės technologijas, priemones ir įrankius, per 70 dalyvių – moksleiviai, trečio amžiaus universiteto studentai, pavieniai lankytojai – įrišo ir dekoravo po asmeninę odinę knygelę pagal XVI–XVII a. LDK žemių teismo aktų knygas. Paskutinę dieną surengta marmuruotų popieriaus lakštų ir įrištų knygų paroda. Atliktų darbų meistriškumas ir gausa maloniai nustebino atvykusius jos apžiūrėti Muziejaus lankytojus, darbuotojus, direktorę Alvygą Zmejevskienę, kuri ne tik šiltai priėmė svečius pirmąją dieną ir nuoširdžiai išlydėjo paskutiniąją, bet ir pasirūpino kultūrine programa – ekskursijomis po Trakų Salos pilį, sakralinio meno ekspoziciją Pusiasalio pilyje bei išvyka laiveliu po Galvės ežerą.

Projektą iš dalies finansavo: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Projektą įgyvendino: Trakų istorijos muziejus

Projektą įgyvendinti padėjo ir dalyviais rūpinosi direktorė Alvyga Zmejevskienė, Oleg Ševeliov, Vilma Poviliūnienė, Dijana Stefanovičienė, Jadvyga Savickaitė, Giedrė Senulienė, Simonas Senulis, Aleksandras Krivošeinas, Darius Žuromskas, Ugnius Budvydas, Alvydas Staniunaitis, Žydrūnas Gardžiulis, Vytautas Tenešis, Stanislovas Augėnas, Jelena Kovaliova, Justinas Janickas, Giedrius Steponavičius ir kiti Muziejaus darbuotojai.

Projekto vadovas: Trakų istorijos muziejaus rinkinių apskaitos, skaitmeninimo ir restauravimo skyriaus vedėjas Rimas Supranavičius

Projekto partneris: Vilniaus knygrišių gildija

EDUKACIJOS PROJEKTE

Birželio 14 d., penktadienį, Trakų istorijos muziejuje vyks edukaciniai užsiėmimai,pažintinės ekskursijos po restauravimo dirbtuves ir kitos patyriminės, įtraukiančios praktinės veiklos, skirtos Europos archeologijos dienoms paminėti ir populiarinti archeologiją – istorijos mokslo šaką.

Kviečiame registruotis!

9:00-10:00 Pažintis su archeologija

Trakų istorijos muziejus, Trakų Pusiasalio pilis

(Kęstučio g. 4 , Trakai) 

Būtina išankstinė registracija

Edukacinis užsiėmimas „Tyrinėkime praeitį kartu!“ Užsiėmimo metu dalyviai turės galimybę pažvelgti į praeitį ir sužinoti, kaip archeologai tiria ir rekonstruoja istoriją, remdamiesi rastais artefaktais ir kitais duomenimis. Susipažins su tyrimų metodais bei įranga, kuri yra naudojama archeologinių kasinėjimų metu. Trumpai apžvelgsime pagrindinius archeologinio darbo principus.

Ugnius Budvydas

Mob. Tel. +37067760577

ugnius.budvydas@trakaimuziejus.lt

Pažintinės edukacinės ekskursijos po restauravimo dirbtuves:

Trakų istorijos muziejus, Trakų Pusiasalio pilis

(Kęstučio g. 4, Trakai) 

Būtina išankstinė registracija

10:15-11:00

Edukacinis užsiėmimas „Senosios knygrišystės dirbtuvės“. Susipažinsite  su knygrišio dirbtuvių aplinka, įrankiais, medžiagomis, sužinosite, kokios knygos  buvo rišamos Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje, kas ir kam jas rišdavo. Pamatysite  XVI a.- XVII a. įrišų rekonstrukcijas, galėsite knygas pavartyti, sužinoti, kaip jos buvo rišamos.

Norėsite patys tapti viduramžių knygrišiu? Praktinio užsiėmimo metu įrišite nedidelę odinę knygelę, o jos viršelį dekoruosite vienetiniais žalvariniais pagal XVI- XVII a. rekonstruotais spaudais.

Rimas Supranavičius

Tel.+37052855297

Mob. tel. +37061445058

rimas.supranavicius@trakaimuziejus.lt

11:00-13:00

Edukacinis užsiėmimas „Metalo restauravimo dirbtuvės“. Dalyviai supažindinami su istorinio metalo restauravimo dirbtuvėmis, įranga, medžiagomis, restauratoriaus darbo ypatumais, restauruojamais eksponatais.

Kaip ir iš kur patenka metalo dirbiniai į restauratoriaus rankas? Kodėl jie sensta ir kaip restauratorius juos atgaivina? Sužinosite tai praktinio užsiėmimo – intervencinio konservavimo metu. Išmėginsite keletą restauravimo procesų: metalo dirbinio plovimą, paviršiaus valymą, pašalinsite įvairius nešvarumus ir rūdis.

Simonas Senulis

Mob. tel. +37060198602

Simonas.senulis@trakaimuziejus.lt

Trakų istorijos muziejuje, Kęstučio g.4, renovuotame Trakų Pusiasalio pilies pietvakarių bokšte nuo 2024 m. birželio 3 dienos, pirmadienio, prasideda penkias dienas truksiančios knygrišystės kūrybinės dirbtuvės. Naujų knygrišystės kompetencijų mokymuose dalyvaus muziejininkai, bibliotekininkai, knygos meno srities specialistai – iš viso dešimt dalyvių. Projekto tikslas – susipažinti su XVI–XVIII a. LDK knygrišyste ir atlikti įrišus pagal Trakų pilies bei Žemaičių Žemės teismų aktų knygas.

Užsiėmimų metu dalyviai taip pat susipažins su popieriaus marmuravimo amatu, dekoruos popierių pagal istorinius senojo marmurinio popieriaus raštus, sukurtus Europoje ir Lietuvoje.

Mokymams vadovaus patyrę savo sričių profesionalai: Vilniaus knygrišių gildijos nariai Sigitas Tamulis (knygrišystė), Aušra Lazauskienė (popieriaus marmuravimas) ir Rimas Supranavičius (knygrišystė).

Kūrybinės dirbtuvės bus atviros lankytojams: jie galės stebėti vykstančius knygrišystės užsiėmimus, o, užsiregistravę iš anksto,  kiekvieną dieną dalyvauti knygrišystės edukacijose.

Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Projektą įgyvendina: Trakų istorijos muziejus

Projekto vadovas: Trakų istorijos muziejaus rinkinių apskaitos, skaitmeninimo ir restauravimo skyriaus vedėjas Rimas Supranavičius

Projekto partneris: Vilniaus knygrišių gildija

2024 M. BIRŽELIO 22–23 D.

TRAKŲ PUSIASALIO PILIS

PROGRAMA

Artėja vienas iš labiausiai laukiamų kultūrinių renginių – Tarptautinė muziejų naktis. Tai ypatingas momentas, kai Europos miestų kultūros paveldo įstaigų, muziejų durys atsiveria, kviečiančios į paslaptingą ir įdomią kelionę per praeitį, dabartį ir net ateitį. Muziejų naktis – tai proga ir galimybė pamatyti kultūros paveldą kitu kampu, išgirsti naujų istorijų ir apsilankyti unikaliose vietose. Tai vakaras, kuris dovanoja naujus potyrius, pažinimo džiaugsmą miesto gyventojams ir svečiams, pamatyti ir pajausti mūsų muziejų kaip niekada anksčiau. Šių metų Muziejų naktis yra ypatinga tuo, kad atversime visai naujas duris... Nepriklausomai, ar esate menininkas, istorijos entuziastas, ar tiesiog smalsumas jus veda, šis vakaras turės ką pasiūlyti Jums visiems.

Kviečiame prisijungti prie mūsų Gegužės 17 d. ir pasinerti į kultūros, istorijos ir menų pasaulį. Su šypsena ir susidomėjimu prasminame šį vakarą, kuris mus sujungs ir praturtins!

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis,
spalis, lapkritis
II-VII 10:00 – 18:00 val.

Gegužė – rugsėjis
I – VII 10:00 – 19:00 val.

Gruodis – vasaris
III – VII 10:00 – 18:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika