trakų 
istorijos 
muziejus

Vadovaujantis Motiejaus Strijkovskio teiginiu veikale „Kronika Polska, Litewska, Żmódzka y wszystkiej Rusi“, 2021-aisiais Trakams sukanka 700 metų. Minėdamas šią sukaktį, Trakų istorijos muziejus rengia tarptautinį ekslibrisų konkursą ,,Trakams – 700. Tapatybės beieškant: trakiečio DNR“.
Konkurso tikslas – populiarinti knygos ženklą ir Trakų miestą, per istorinę prizmę pavaizduoti Trakų identitetą ir paieškoti Trakų, kaip daugiakultūrio miesto, veido istorinio konteksto plotmėse, kur svarbios visos – žydų, karaimų, totorių, lenkų, rusų – etninės grupės ir bendruomenės. Bus organizuojama konkurso nugalėtojų paroda ir išleistas parodos katalogas. Tarptautinis ekslibrisų konkursas rengiamas penktą kartą.

2020 m. spalio 29 d. 17.30 val.
Trakų Salos pilies Didžiojoje menėje

Vakaras Vytautui Didžiajam atminti.

* Pranešimas “Valdovo Vytauto atmintis LDK visuomenėje: nuo šulinio pavadinimo iki “Vytauto pirties”. Dr. Tomas ČelkisVU Istorijos fakultetas.

*Koncertas. Senosios muzikos ansamblis “Ambera”.

Įėjimas nemokamas.

Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. Naująją „Lietuvos muziejų kelio“ programą įkvėpė Nobelio literatūros premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas (Czesław Miłosz) – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, itin jautriai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimo temą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias. Naujoji programa „Tėvynės ieškojimas“ skiriama Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

„Lietuvos muziejų kelio“ 2019 m. renginių programa kvietė ieškoti Tėvynės per temos „Vandenų kultūrinė atmintis“ vaizdinius ir juos aktualizuojančias veiklas. 2020 m. siekiama pasižvalgyti nuo kalnų, kalvų, priekalnių, piliakalnių ir bokštų į erdves, į jų kultūrinį atminimą dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, kitose meno ir istorijos formose. Lankytojai kviečiami nuo Birutės kalno Palangoje žvelgti su Maironiu, nuo Juodojo kalno į Raigardo slėnį – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio akimis, nuo Aušrakalnio – Vinco Mykolaičio-Putino, nuo „Laimės žiburio“ kalvos – Jono Biliūno akimis. Antanas Baranauskas yra apdainavęs aukštąją Lietuvą: „Kalnai ant kalnų, ė ant tų kalnų kalnai ir maži kalneliai“ („Dainu dainelę“, 1857 m.). Šių aukštųjų kultūros topografijos erdvių aktualizavimui ir kultūriniam perskaitymui ir skiriamas 2020 m. „Lietuvos muziejų kelias“ (LMK).

Tradiciškai devintus metus vyksiantis LMK projektas turėjo prasidėti gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną, tačiau karantinas dėl koronaviruso Covid-19 pandemijos pakoregavo tiek LMK renginių programos turinį, tiek įgyvendinimo grafiką. Šiais metais LMK prasideda Valstybės dienos išvakarėse ir vyks tik nacionalinis projekto ciklas – 30 kultūrinių susitikimų ant garsiausių istorinių Lietuvos kalnų ir kalvų, turinčių išskirtinę kultūrinę reikšmę ir meninį įprasminimą. Siekiant lankytojų saugumo, renginiai organizuojami tik atvirose erdvėse ir, esant galimybei, tik savaitgaliais (penktadienį, šeštadienį, sekmadienį). Programa sudaryta pagal kultūros kelio logiką atitinkantį 30 objektų maršrutą. Daugiau kaip 40 kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančių Lietuvos institucijų aktualizuos etninius pasakojimus, profesionaliojoje meno kūryboje slypinčius literatūros, dailės, muzikos, folkloro vaizdinius, atskleis įvairias istorijos detales ir kvies susitikti ant trisdešimties žymiausių Lietuvos kalvų, kalnų ir piliakalnių. Valstybės dienos išvakarėse kelionę pradėję Lietuvos širdyje Vilniuje ant Gedimino pilies kalno, ją tęsime kitose istorinėse Lietuvos sostinėse – Kernavėje, Trakuose ir Kaune. Toliau pagal susiformavusias tradicijas „Lietuvos muziejų kelias“ nusities per visus etnografinius regionus: aplankę Dzūkiją, suksime į Sūduvą, Mažąją Lietuvą, Žemaitiją ir Pasaulinės turizmo dienos išvakarėse, rugsėjo 25-ąją, kelias baigsis Aukštaitijoje muziejų bendruomenės sueiga prie Liudiškių kalvos ir Jono Biliūno „Laimės žiburio“.

Visų Lietuvos muziejų vardu kviečiu leistis į Tėvynės ieškojimus, plačiąja prasme pažįstant šalies kraštovaizdžius ir atrandant turtingus kultūrinius reginius.

Raimundas Balza
Lietuvos muziejų asociacijos vadovas, valdybos pirmininkas

Trakų Pusiasalio pilis, Aukų kalnas (Kęstučio g. 4, Trakai)

2020 07 05

Liepos 5 d., sekmadienį, Trakų Pusiasalio pilyje (Kęstučio g. 4, Trakai) vyks kultūros popietė „Trakų Aukų kalno kultūrinė atmintis“ – integrali „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ renginių programos dalis. Popietę organizuoja Trakų istorijos muziejus, pradžia – 15.00 val.

Įsijungiant į projektą „Lietuvos muziejų kelias 2020: „Lietuvos kraštovaizdžiai: kalnų ir kalvų kultūriniai reginiai“ bus kviečiama pažvelgti į Trakus kitaip – išvysti miestą nuo Aukų kalno, ant kurio ir buvo jo užuomazga: kunigaikščio Kęstučio įsakymu pastatyta pilis.

Pajusti didybę ir šios vietos kultūrinę svarą padės Trakų istorijos muziejaus darbuotojų – istorikų ir archeologo pasakojimai: „Pilies kalnas ir jo aplinka archeologinių tyrimų duomenimis“ (Ugnius Budvydas, Archeologijos skyriaus vedėjas), „Kaip gimė Trakų miestas” (Vytautas Tenešis, ekskursijų vadovas), „Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Kęstutaitis: asmenybė, veikla, vertinimai” (Tomas Petrauskas, vyr. muziejininkas), bendri literatūriniai skaitymai ir sutartinių dainavimas su folkloro ansambliu „Kūlgrinda“. Vėliau dominikonų vienuolyno patalpose vyks režisieriaus, istoriko Algio Kuzmicko dokumentinio filmo „Lietuvos pilys: mitai, legendos ir tikrovė“ peržiūra.

Trakų miesto centre, Pusiasalio pilies teritorijoje esantis piliakalnis, vadinamasis Aukų kalnas (pavadinimas atsirado XIX a.) – miesto širdis. Būtent čia XIV a. viduryje įsakė pastatyti pilį tuometinis Trakų valdovas, Trakų ir Žemaitijos kunigaikštis Kęstutis, nusprendęs į šią ežerų apsuptą ir puikiai pačios gamtos apsaugotą vietą perkelti iš Trakų (dab. Senieji Trakai) savo rezidenciją. Naujoji pilis ir prie jos besikuriantis miestas buvo pavadintas Naujaisiais Trakais ir taip vadinosi didesnę savo istorijos dalį. Pirmieji pilies įtvirtinimai Aukų kalne ir aplink jį buvo žemės pylimai ir medinės sienos. Juos pastačius pradėtas galingo mūrinio priešpilio iš akmens ir plytų statyba. Mūriniai statiniai kilo dviem etapais: 1362–1382 m. ir 1414–1430 m.

XIX a. viduryje Aukų kalno kalno teritoriją tyrinėjęs grafas Eustachijus Tiškevičius rado skylėtą šaukštą ir galvojo, kad jis galėjo būti naudojamas aukojimo ritualuose kraujui semti. Ši teorija ir sąlygojo tokio kalno pavadinimo atsiradimą. Ar tai galėjo būti tiesa, ar šis piliakalnis, Trakų Aukų kalnas, kadaise buvo pagonių aukojimo apeigų vieta, bus kalbama renginio metu.
Kviečiame aktyviai dalyvauti!

Programa

Šeštadienis, liepos 11 d.

10.00–19.00   Amatų demonstravimas. Amatų ir karybos edukacija, žaidimai.*          
10.00–10.30   Viduramžių muzika. Ambera.
10.30–11.00   Viduramžių šokiai ir edukacija. Senojo šokio trupė Festa Cortese.
11.00–11.30   Keltiška viduramžių muzika. Hansanova.
11.30–12.30   Gatvės cirko pasirodymas. Aktorius Viačeslavas Mickevičius.
12.20–13.00  XIV-XV a. LDK kariuomenės šarvuotės pristatymas. Kovos, interaktyvi ekspozicija. VilkatlakaiVaringisVendes Komturia.
13.00–13.30   Viduramžių muzika. Ambera.
13.00–13.40   Vilniaus Lėlės teatro spektaklis Voro vestuvės(Didžiojoje menėje).
13.50–14.20   Edukacinė programa Senieji Lietuvos instrumentai su Sauliumi Petreikiu.
14.20–15.10   Viduramžių šokių programa Echo la Primavera. Senojo šokio trupė Festa Cortese.
14.20–15.20   Konkursai vaikams Vytauto Didžiojo šeima. Lipdymas iš molio, piešimas.
14.20–15.20  Senovinio stalo žaidimo kvirkato turnyras. Patyriminis muziejus Vikingų kaimas
15.10–15.40  Keltiška viduramžių muzika. Hansanova.
15.40–16.30   Gatvės cirko pasirodymas. Aktorius Viačeslavas Mickevičius.
16.30–17.10   XIV–XV a. LDK kariuomenės kovos su Kryžiuočių ordinu ir šarvuotės pristatymas. VilkatlakaiVaringisHospitaljerai, Vendes Komturia.
17.10–17.40   Gatvės cirko pasirodymas. Aktorius Viačeslavas Mickevičius (Kunigaikščių rūmų kiemelyje).
17.10–17.40   Gotikinės raugo keramikos degimo demonstravimas. Vilniaus puodžių cechas.
17.40–18.55   Sauliaus Petreikio Trio koncertas.
19.00              Pirmos šventės dienos pabaiga.

Sekmadienis, liepos 12 d.

10.00–19.00   Amatų demonstravimas. Amatų ir karybos edukacija, žaidimai. Paskaitos*. 
10.30–11.00   Viduramžių muzika. Ambera.
11.10–11.50   Viduramžių šokio programa “Miestelėnų buitis ir džiaugsmas”. Saltus Gladii.
12.00–12.50   Gatvės cirko pasirodymas. Aktorius Viačeslavas Mickevičius.
12.50–13.30   XIV-XV a. LDK kariuomenės šarvuotės pristatymas. Kovos, interaktyvi ekspozicija. VilkatlakaiVaringisVendes Komturia.
13.35–14.20   Edukacinė programa Vaikams ir ne vaikams apie lietuvių liaudies dainas, žaidimus ir instrumentus. Ineta Meduneckytė-Tamošiūnienė ir Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos Folklorinio dainavimo skyriaus mokiniai.
14.30–15.10   Viduramžių šokio spektaklis “Sūnus ir karūna. 1475“. Saltus Gladii, Ambera.
14.30–15.10   Konkursas vaikams Vytauto Didžiojo šeima. Lipdymas iš molio.
14.30–15.20   Senovinio stalo žaidimo kvirkato turnyras. Patyriminis muziejus Vikingų kaimas.
15.20–16.00   Gatvės cirko pasirodymas. Aktorius Viačeslavas Mickevičius.
16.10–16.50   XIV–XV a. LDK kariuomenės kovos su Kryžiuočių ordinu ir šarvuotės pristatymas. Vilkatlakai, VaringisHospitaljerai, Vendes Komturia.
17.00–17.50   Gatvės cirko pasirodymas. Aktorius Viačeslavas Mickevičius (Kunigaikščių rūmų kiemelyje).
18.00–19.00   Koncertas. Gyvata.
19.00              Šventės pabaiga.

*Informacija apie paskaitas ir edukacinę veiklą bus skelbiama renginio Facebook paskyroje ir renginio erdvėje. Programa gali nežymiai keistis.

RENGINYS MOKAMAS:
10 Eur suaugusiems.
5 Eur mokiniams, studentams, senjorams.

Trakų Salos pilis2020 07 06-15

Dešimties dienų kultūrinio turinio renginiai – tai dosni Trakų istorijos muziejaus, Trakų rajono savivaldybės ir privataus verslo atstovų dovana miestelėnams ir visai Lietuvai. „Valstybės dekados” globėju maloniai sutiko būti Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Liepos 6–15 dienomis Trakų Salos pilyje pirmą kartą vyksiantis renginių ciklas, sujungsiantis liepos 6-osios – Valstybės dienos šventę, Durbės mūšio 760-ąsias metines liepos 13-ąją ir Žalgirio pergalės 610-ąsias metines liepos 15-ąją dieną. „Valstybės dekada” integrali „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ renginių programos dalis. Renginių ciklo organizatorius – Trakų istorijos muziejus, partneriai – Trakų rajono savivaldybė ir Trakų kultūros rūmai.

Trakų istorijos muziejaus renginiai – neatsiejama aktyvaus Lietuvos kultūrinio gyvenimo dalis. Šiemet įsitraukęs į Kultūros sostinės programą, muziejus naujame renginių cikle nori išryškinti esminius Lietuvos valstybingumo naratyvo aspektus, Trakų – istorinės sostinės reikšmę. Salos pilis – Trakų širdis. Todėl viskas, kas čia vyksta, įgauna ypatingą svarbą. Tai impulsas Valstybės dvasiniam gyvybingumui. Muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė sako, kad kiekvienas muziejus susiduria su klausimu, ką pasiūlyti savo lankytojams, kad jie pravertų muziejaus duris?
Šįsyk muziejus kviečia į dešimtį dienų vyksiančius, įvairove įtraukiančius renginius: susitikimus su iškiliais istorikais, koncertus, spektaklius, filmų peržiūras, naujai atsidarančias parodas, protų mūšį. „Parodos, renginiai, siūlomos kultūrinės bei patyriminės veiklos padeda pasiekti ir motyvuoti muziejaus lankytojus. Šiandieninį Trakų istorijos muziejų galime įvardinti kaip vietą, kurioje lankytojai semiasi autentiškumo, estetikos, įkvėpimo ir mokymosi patirčių. Orientuojamės į publiką, kuri gali mėgautis ir mokytis iš muziejuje sukauptų rinkinių, čia vykstančių įvykių, renginių, kūrybinių procesų“, – teigia direktorė.

Renginių ciklo „Valstybės dekada“ viena dalių bus kartu su Trakų kultūros rūmais organizuojamas Tautinių bendrijų festivalis „Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai“ (liepos 8 d.) ir tradicinis, spalvingas bei uždegantis 23-asis gyvosios istorijos festivalis „Viduramžių šventė” (liepos 11–12 d.). Tautinių bendrijų festivalis – simboliškas priminimas apie tautas, kurios šioje žemėje gyvena, kartu kūrė ir kuria Lietuvą. Tądien bus aktualizuojamas Lietuvos daugiakultūriškumas, pristatomi tautinių bendrijų amatai, scenos menai, kulinarinis paveldas.

Renginių ciklą liepos 6-ąją, Valstybės dieną,  pradės Šiaulių Valstybinio dramos teatro specialiai Salos piliai pritaikytas spektaklis „Mindaugas“ pagal Justino Marcinkevičiaus dramą (rež. Paulius Ignatavičius). Prieš spektaklį doc. dr. Darius Baronas svarstys apie Mindaugo Lietuvą ir mus pasiekusį tų dienų palikimą. 21.00 val. per Galvės ežero vandenis vienybės bangomis nuvilnys sutelktai giedama „Tautiška giesmė”. Kitomis dienomis lauks į istorijos vingius įtraukiantys susitikimai su VU rektoriumi prof. dr. Rimvydu Petrausku, doc. dr. Manvydu Vitkūnu, prof. dr. Valdu Rakučiu.

Dekados metu bus atidarytos kelios muziejaus parodos – „Žalgiris. Grunwald. Tannenberg“, skirta mūšio jubiliejinei sukakčiai (iš Trakų istorijos muziejaus rinkinių) ir Augusto Ramono ir Kęstučio Petro Ramono dailės darbų paroda „Didieji mūšiai ir didžiosios pilys“.

Dešimt dienų Trakų Salos pilyje vyksiantys renginiai ves nuo karaliaus Mindaugo Lietuvos iki Vytauto Didžiojo valstybės ir Žalgirio pergalės.
Kviečiame į šią kelionę kartu! Drauge švęskime mūsų didingą valstybę!

PROGRAMA

Liepos 6 d.
19.00-19.30 Pranešimas „Mindaugo Lietuva: kelias, duobės, palikimas“. Dr. Darius Baronas, Lietuvos istorijos institutas.
20.00-20.55 Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Mindaugas”. Režisierius Paulius Ignatavičius.
21.00 Tautiškos giesmės giedojimas.

Liepos 7 d.
19.00-20.15 Misterija „Vėjų šventyklos ruduo“. PrajaPatii – kompozitorius ir atlikėjas Jonas Chockevičius.
20.30-22.20 „Baltų gentys. Paskutinieji Europos pagonys“. Latvių brolių Raičio ir Laurio Abelių filmas, pasakojimo drama. Pristato kino prodiuseris Stasys Baltakis.
    
Liepos 8 d
10.00-20.00 Tautinių bendrijų šventė „Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai“

Liepos 9 d.
19.00-19.30 Pranešimas „Karyba Žalgirio mūšio epochoje“. Prof. dr. Valdas Rakutis, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas.
19.40-21.10 Dokumentinis filmas „Žalgirio mūšis“. Režisierius Pawel Pitera

Liepos 10 d.
19.00-20.00 Pranešimas „Baltų karyba: nuo akmens amžiaus iki valstybės priešaušrio“. Doc. dr. Manvydas Vitkūnas, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija.
20.20-21.00 Koncertas. Karo dainiai „Ugniavijas“

Liepos 11 d.   
10.00-19.00 „Viduramžių šventė“

Liepos 12 d.
10.00-19.00 „Viduramžių šventė“

Liepos 13 d.
19.00-19.30 Pranešimas „Durbės mūšis: pergalė įkvėpusi sukilti“. Darius Deinarovičius, Trakų istorijos muziejus
19.40-20.40 Protų mūšis „Pasuk galvą, o ne kalaviją“. Veda Ignas Ligionis.
21.00-21.40 Koncertas. Baltiškos atmosferinės muzikos duetas „Tykumos“.

Liepos 14 d.
21.00-21.40 Pranešimas „Vytautas Aleksandras – monarchas vėlyvųjų Viduramžių Europoje“. Prof. dr. Rimvydas Petrauskas, Vilniaus universiteto rektorius.
22.00-23.20 Spektaklis „Karūnos šešėlyje“. Režisierius Vytautas Mikalauskas, Trakų Karališkasis, Vilniaus senjorų ir Rūdiškių Bajorų teatrai.

Liepos 15 d.
16.00 Parodos „Žalgiris. Grunwald. Tannenberg“ (iš Trakų istorijos muziejaus rinkinių) atidarymas. 
17.00-18.40 Istorinis dokumentinis ilgametražis filmas „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“. Pristato kūrėjai – režisierius Aleksandras Matonis ir prodiuseris Stasys Baltakis.
18.00 Augusto Ramono ir Kęstučio Petro Ramono dailės darbų „Didieji mūšiai ir didžiosios pilys” parodos atidarymas.
„Viduramžių šventė“ (liepos 11-12 d.) – renginys MOKAMAS
10 Eur suaugusiems.
5 Eur mokiniams, studentams, senjorams.
VISI KITI renginiai – NEMOKAMI

trakų 
istorijos muziejus

darbo laikas

Kovas, balandis, spalis 
II - VII  10:00 – 18:00 val. 
Gegužė – rugsėjis 
I – VII  10:00 – 19:00 val. 
Lapkritis – vasaris 
II – VII  9:00 – 17:00 val.

kontaktai

Tel:+370 528 55297
Įmonės kodas: 190757189
Kęstučio g. 4
Trakai, LT – 21104

sprendimas

© 2020 Trakų istorijos muziejus
Privatumo politika